SİYASET

TÜRKİYE DEĞİŞİM PARTİSİ GÖLGE ESNAF BAKANI EROL KORKUT AFET BÖLGESİNDE ESNAFIN BORÇLARININ SİLNMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ

Türkiye Değişim Partisi Gölge Esnaf Bakanı Erol Korkut 11 ilimizi neredeyse yok eden depremde Esnaf kalmadı Ailesi yok oldu, evi yok oldu, işyeri yok oldu.
Siz Esnafın borcunu 6 ay ertelediğinizi söylüyorsunuz çadırda kalan Esnaf 6 ay sonra nasıl ödeyecek Türkiye Cumhuriyeti büyük bir devlet bu depremzede esnaflarımızın Kredi borçlarının acilen silinmesi hatta yeniden ayağa kalkabilmeleri için kendilerine geri ödemesiz destek kredisi verilmelidir. Aksi taktirde bu bölge ayağa kalkamazsa yalnız deprem bölgesi değil tüm Türkiye bundan zarar görecektir dedi.


RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI

Depremlerden zarar gören esnaf ve sanatkarların, kefalet kooperatifleri veya Halkbank’tan kullandıkları düşük faizli kredi borçları 6 ay ertelendi.
Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.
Kararla, depremden etkilenen 10 ilde faaliyet gösteren, işleri zarar gören veya faal şekilde esnaflığı devam ettiremeyen esnaf ve sanatkarların, Halkbank tarafından Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğine (TESKOMB) bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri (ESKKK) kefaletiyle veya doğrudan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin kararlar kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.
Esnaf ve sanatkarların karar kapsamındaki borçlarından, vadesi/taksit vadesi/hesap devresi henüz gelmemiş olmakla birlikte 6 Şubat’tan itibaren 6 ay içinde dolacak olan veya 6 Şubat itibarıyla vadesinden itibaren 90 günlük bekleme süresi içerisinde olan kredi borçları, başvuru şartı aranmadan vadesinde ilgili mevzuatına göre faiz tahakkuk ettirilerek vade tarihinden itibaren 6 ay süreyle ertelenecek.
Tahakkuk edecek bu faiz tutarı Hazine ve Maliye Bakanlığınca karşılanacak. Buna bağlı olarak, kredi itfa tablosu doğrultusunda, kalan tüm taksitler de 6 ay ötelenecek.
Karar kapsamında borçları ertelenmiş olan esnaf ve sanatkarlara, talepleri halinde düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin ilgili kararlar kapsamında Banka tarafından erteleme süresinde düşük faizli kredi açılabilecek. Söz konusu kararlarda ertelemeye tabi borcu bulunanlara kredi açılmasını engelleyen hükümler uygulanmayacak.

Bir yanıt yazın

× Bize Ulaşın!