GÜNDEM

PROF. DR. ŞÜKRÜ ERSOY BAKIRKÖY KENT KONSEYİ PANELİNDE TÜRKİYEDE 500 FAY HATTI MEVCUT HERŞEYİ BUNA GÖRE PLANLAMALIYIZ

‘Deprem Tehlikesi ve İstanbul’ başlıklı panele katılan Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “Biz 1992’ye kadar Türkiye’de deprem oluşturabilecek fay sayısını 150 biliyorduk. Şimdilerde bu sayı 500’ün üzerine çıktı. İstanbul çevresindeki alüvyon gibi yumuşak zeminlerin üzerinde bulunan yaklaşık 100 bin binanın derhal yıkılıp yeniden yapılması gerekir” dedi.
Bakırköy Kent Konseyi ve Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) iş birliğiyle Tarık Akan Konferans Salonu’nda ‘Deprem Tehlikesi ve İstanbul’ başlıklı panel düzenlendi. Yoğun katılımın olduğu panele Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, MAGDER Başkanı Özden Işık,Prof. Dr. Şükrü Ersoy ve çok sayıda vatandaş katıldı. Prof. Dr. Şükrü Ersoy, panelde bir konuşma yaptı. Hatay’da uzun bir süre 7’den büyük deprem olmayacağını söyleyen Şükrü Ersoy, “Garanti veremem ama Hatay’da artık uzun bir süre 7’den büyük bir deprem olmayacak. Malatya tarafına doğru zaten bir gerilim var. Adana’nın üstünde Göksu, Savrun, Kozan gibi ilçeleri ilgilendiren kuzey, güney fay hatları var. İleride bu ilçeler deprem potansiyeli taşıyor. Bireysel olarak depremin farkında olmamız gerekiyor. Ancak bunu paranoyak bir korkuya dönüştürmemek lazım, çünkü yaşıyoruz, sorumlu olduğumuz insanlar var. Biz Türkiye’nin yüzde 92’si deprem bölgesi dediğimizde insanlar bu riskin sadece İstanbul’da olduğunu, depremin hep başka yerde olup kendilerine bir şey olmayacağını düşünüyorlar. O yüzden bu cümleyi düzelterek Türkiye’nin yüzde yüzü deprem bölgesi, bu afetten etkilenmeyecek hiçbir ilimiz yok diyoruz. İllerin fay hattından geçmesi de gerekmiyor” dedi.

“ÇOCUKLARINIZA TABUT MU BIRAKACAKSINIZ”

Ersoy, “Diyelim ki Deprem bizim söylediğimiz yakın zamanda olmadı da 50 sene sonra oldu. Evlerinizi, çocuklarınıza bırakacaksınız. Çocuklarınıza tabut mu bırakacaksınız? Silivri açıklarında 5,8 büyüklüğünde bir deprem oldu. Deprem sonrası İstanbul’un bütün ulaşım yolları tıkandı, yapısal hasarlar meydana geldi. Bu yaşayabileceğimiz büyük bir depremin küçük bir provasıydı. Bu depremi hadi 6 olarak kabul edin. Beklediğimiz deprem enerji açısından bunun 300, 400 katı… İstanbul için beklenebilecek en büyük deprem senaryosu 7 buçuk olarak kabul edilip bütün senaryolar bunun üzerine düzenlenmekte. İstanbul çevresinde bir depremi konuşuyorsak, tsunamiyi de beraberinde konuşmamız gerekiyor. Marmara’nın neresinde deprem olursa, kaç metre yüksekliğinde dalga olur, kaç dakika sonra hangi kıyıya gider? Bunların senaryoları var” dedi.

Bir yanıt yazın

× Bize Ulaşın!