SİYASET

MUHARREM İNCE’DEN CHP’YE SERT SÖZLER

CHP’den istifa eden ve yeni parti hazırlığında olan Muharrem İnce, CHP’nin Türkiye karşıtı tavrını eleştirdi. İnce, “Ne işimiz var Libya’da diyemez CHP. Mavi Vatan kavramını anlayamamışlar. Fransa, İngiltere, Rusya oradaysa Türkiye nasıl olamaz? Sırf AK Parti’ye muhalefet edeceğiz diye Libya’ya nasıl muhalefet ederiz?” ifadelerini kullandı.

CHP’nin eski Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, CHP’nin ideolojik bir savrulma yaşadığını belirterek CHP’den istifa etti.

İnce istifasında CHP yönetimine şu sözlerle yüklendi:
“(Mustafa Kemal) deyip, ‘Mustafa Kemal Atatürk’ diyemeyenlerle yolumu ayırıyorum. ‘Ben askeri değilim, yoldaşıyım’ diyenlerle yolumu ayırıyorum. Sen kimsin de yoldaşı oluyorsun. Anafartalar’da, Conkbayırı’nda, Dumlupınar’da var mıydın da yoldaşısın? İsmet Paşa yoldaşıydı, sen askerisin. Bu kadar basit. Grup Başkanvekilliği seçimini bile kaldırıp, atamayı getiren bu yönetimle, bu arkadaşlarla yollarımı ayırıyorum. CHP aday yapmayınca başka partiden gidip aday olup, bugün CHP’yi yönetenlerle yolumu ayırıyorum. 50 yıl CHP’ye küfredip bugün sahte CHP’li olanlarla yolumu ayırıyorum. Geçmişte CHP aleyhine miting düzenleyip, bugün CHP’de yönetici olanlarla yolumu ayırıyorum. FETÖ’cüleri, Soros’çuları koruyanlarla yolumu ayırıyorum. ‘Ne işimiz var Libya’da’ deyip, Mavi Vatan’ı kavrayamayanlarla yolumu ayırıyorum. ‘Türkiye maalesef Azerbaycan’a yardım etti’ diyenlerle yolumu ayırıyorum. Bu yönetimin değersizleştirdiği ilkeleri yaşatmak için bu arkadaşlardan ayrılıyorum.”

“MAVİ VATAN KAVRAMINI ANLAYAMAMIŞLAR”
CHP’den istifa eden ve yeni parti hazırlığında olan Muharrem İnce, katıldığı TV programında CHP’ye sert eleştirilerde bulundu. CHP’nin mavi vatan kavramını anlamadığını ifade eden İnce şu ifadeleri kullandı:

Ne işimiz var Libya’da diyemez CHP. Mavi Vatan kavramını anlayamamışlar. Fransa, İngiltere, Rusya oradaysa Türkiye nasıl olamaz? Sırf AK Parti’ye muhalefet edeceğiz diye Libya’ya nasıl muhalefet ederiz?

Ben mavi vatanın arkasındayım. Türkiye’yi ben Antalya körfezine sıkışmış kara devleti olarak görmek istemiyorum. Çocuklarımızın geleceği için Türkiye mavi vatanın arkasında durmalıdır. Bana ister Tayyipçi desinler hiç umrumda değil. Bunu yazanın cehaletine ve ihanetine bırakıyorum. Siyaset yapmıyorum. Mavi vatanı konuşmak, Azerbaycan’ı konuşmak siyaset değildir.

“GEL BAKALIM MUHARREM” DENDİĞİNDE İSTİFAYI DÜŞÜNDÜM
Daha önce de istifa etmeyi düşündüğünü belirten İnce, “Daha önce istifa etmeyi düşündüm. Gel bakalım Muharrem dendiğinde düşündüm. Adaylıktan çekilmeyi düşündüm. Kamuoyu bunu şımarıklık olarak algılardı anlatamazdım diye düşündüm ve yuttum.” ifadelerini kullandı.

İnce’nin sözleri şu şekilde:
Daha önce istifa etmeyi düşündüm. “Gel bakalım Muharrem” dendiğinde düşündüm. Adaylıktan çekilmeyi düşündüm. Kamuoyu bunu şımarıklık olarak algılardı anlatamazdım diye düşündüm ve yuttum.

Sonra Zonguldak mitingini yapacaktım bana destek veren 14 milletvekilini tırpanladılar listelere koymadılar. Hiçbir gerekçe de yoktu. O gün “adaylıktan çekileyim” dedim Çünkü iyi niyetli değildi bunlar beni mecburiyetten aday yaptılar. Bana selam veren herkesi listelerden atıyorlar. Ogün adaylıktan çekileyim dedi. Vazgeçtim sonra “Ya sabır” dedim. Sonra kampanya döneminde çuval çuval resimlerimi asmadılar örgütlere talimat verip. Sanki adaymış gibi sayın Kılıçdaroğlu’nun fotoğraflarını astılar.

 CHP’NİN SİSTEMİ ÇÖKTÜ
Bir mitinge gitmiştim her taraf Kılıçdaroğlu’nun resmi cumhurbaşkanı adayının resmi yok. Yahu aday benim seçilirsem ben seçileceğim sonra “Ya sabır” dedim. Seçim gecesi sistemleri çöktü CHP Genel Merkezi’nin 4 Genel Başkan yardımcısı çıktı ikinci tura kaldı dediler ellerinde hiçbir veri yoktu bana hiçbir şey veremediler çünkü sabahında istifa etmeyi düşündüm “Ya sabır” dedim.

Seçimden 56 gün sonra seçim değerlendirme toplantısı yaptılar beni çağırmadılar. Beni çağırmamaları olacak iş değil. Cumhurbaşkanı adayı benim beni çağırmadan nasıl değerlendiriyorsun. Benim sırtımdan geçti o yük. İstifa edeyim dedim “Ya sabır” dedim.

ÖZTRAK’A SERT ELEŞTİRİ: DEDEDEN TORPİLLİ
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak’a sert sözlerle yüklenen İnce, “2018’den bu yana tüzük değişti, antidemokratik hale geldi. Tek adaylı il kongreleri geldi, ön seçim kalktı. Grup Başkanvekilliği seçimleri kaldı. Faik Öztrak Bey’e şunu söyleyeyim. Konuşursam ters konuşurum. Yıl 1923 milletvekili, Yıl 2021 milletvekili. Cumhuriyet’ten hep alacaklısı. Aralık’ta Kurultay toplanıyor dedesi, babası ve sonra kendisi. Birinci sırada tahsisli. Benim dedem koyun çobanı. Tırnaklarımla geldim buraya. Faik Öztrak listeye oturacak birinciye. 2, 3, 4 ön seçim” ifadelerini kullandı.


Bir yanıt yazın

× Bize Ulaşın!