GÜNDEM

İSTANBUL’DA BEKLENEN 7.5 LİK DEPREM UYARISI

İBB’nin çıkardığı risk haritasına göre, 7,5’lik deprem senaryosunda İstanbul genelinde 91 bin 81 bina yıkılacak. Şehirdeki Bakırköy’ünde içinde olduğu 13 ilçe diğerlerini göre daha yoğun risk altında.
Olası bir İstanbul depreminde şehirde zarar görme ihtimali en çok olan ilçeler açıklandı. İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Özlem Tut, kentteki riskli bölgelerden bahsetti.

Tut, deprem senaryolarında, fay hattına yakın, yeterli mühendislik hizmeti almamış yapılardan oluşan ve zeminin zayıf olduğu bölgelerin en büyük hasarı alacağının öngörüldüğünü söyledi.
‘HALİÇ’İN BATISI, FATİH, ESENYURT, BAKIRKÖY’

İBB yöneticisi o bölgeleri de isim vererek açıkladı: “Bu bölgeler Haliç’in batısı ve TEM otoyolunun güneyindeki ilçeler. Fatih, Bayrampaşa, Güngören, Avcılar, Zeytinburnu, Esenyurt, Bahçelievler, Küçükçekmece, Beylikdüzü, Esenler, Bakırköy, Bağcılar, Büyükçekmece.”

Tut, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2012’den beri İstanbul’da 79 bin 891 riskli bina tespit ettiğini, 72 bin 490’ını yıktığını belirtti.

İBB İstanbul’un risk haritasını çıkarmak ve depremde ağır hasar alması muhtemel yapıları tespit etmek amacıyla çalışmalara başlamış, 7,5 büyüklüğündeki bir deprem senaryosuna göre analizde 91 bin 81 binanın ağır veya çok ağır hasar, 167 bin 116 binanın da orta hasar alacağı tahmin edilmişti.

Bir cevap yazın