GÜNDEMSAĞLIK

UYUŞTURUCU İSTANBUL’U SARMIŞ

İstanbul’daki 14 atık su tesisinden alınan örneklerle yapılan araştırma ile en çok hangi uyuşturucuların kullanıldığı belirlendi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, Adli Bilimler ve Adli Tıp Enstitüsü akademisyenleri Prof. Dr. Faruk Aşıcıoğlu, Dr. Selda Mercan, Merve Kuloğlu Genç’in öncülük ettiği “İstanbul’da Geçici-Zamana Bağlı Yasadışı Uyuşturucu, Alkol Ve Tütün Eğilimlerinin Araştırılması: 14 Arıtma Tesisinin Atık Su Analizi” başlıklı araştırma, geçen yılın mart, haziran, eylül ve aralık dönemlerini kapsadı.

EN ÇOK EROİN KULLANAN İLÇELER

Bakırköy, Başakşehir, Avcılar,Arnavutköy, Esenyurt, Ümraniye ,Maltepe

 DÜNYANIN EN KALABALIK KENTLERİ KARŞILAŞTIRILDI

Araştırmada, dünyanın en büyük ülkelerinin kalabalık kentleri karşılaştırıldı. Amsterdam, Barselona, New York, Münih, Berlin, Zürih, Şangay gibi metropollerde kullanılan uyuşturucu çeşidi ve oranı, İstanbul ile kıyaslandı. Sonuçlara göre, İstanbul esrar kullanımında 10 kentin yer aldığı listede Barselona’dan sonra ikinci sırada yer aldı.

 EROİN KULLANIMINDA DA İKİNCİ SIRADA

Eroin kullanımında da ABD’nin New York kentinin ardından ikinci sırada yer alan İstanbul, kokain tüketiminde ise başka kentlerin gerisinde kaldı. Listeye Adana da, en fazla esrar kullanılan üçüncü il olarak girdi.

 ÖZELLİKLE YAZ DÖNEMİNDE ARTTI

Araştırmaya göre İstanbul’da en fazla kullanılan uyuşturucu türü esrar, en az tüketilen ise amfetamin olarak belirlendi. Kenevirden elde edilen ve psikoaktif etkiler yaratan esrarın, genellikle Avrupa yakasında daha yoğun kullanıldığı tespit edildi. İstanbul’da esrarın en çok kullanıldığı bölgeler, Silivri, B. Çekmece, Çatalca’nın Beylikdüzü, Esenyurt, Arnatuvköy, Başakşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler ve Bakırköy oldu. Anadolu yakasında Kadıköy, Ataşehir ve Üsküdar da esrar kullanımında bir tık yükselen ilçeler arasında yer aldı. Araştırmada, esrar kullanımının, yaz aylarında ciddi artış gösterdiği özellikle vurgulandı

. AVRUPA YAKASI YOĞUN

Esrardan sonra en çok tüketilen uyuşturucu çeşidi ise eroin oldu. Avrupa yakasında daha yoğun olan eroinin en çok, Esenyurt, Arnatuvköy, Başakşehir, Avcılar, Bakırköy bölgelerinde kullanıldığı belirtildi. Uyarıcı ve halüsinasyon özellikli psikoaktif sentetik madde metamfetamin kullanımında ise Beylikdüzü, Esenyurt, Arnatuvköy ilçeleri öne çıktı. Başakşehir’in önemli bölümü ve Avcılar’da da metamfetamin kullanımına rastlandığı ifade edildi.

 EKSTAZİ EN ÇOK ANADOLU YAKASINDA KULLANIYOR

Ekstazi ise Anadolu yakasının öne çıkan uyuşturucu maddesi… Üsküdar, Ümraniye, Çekmeköy ve Ataşehir’in bir bölümü ile Maltepe, Sancaktepe, Çekmeköy’de bu uyuşturucu maddeden kullanıldığı saptanırken, merkezi sinir sistemi üzerine uyuşturucu etkide bulunan kokainin Beylikdüzü ve Esenyurt başta olmak üzere tüm Avrupa yakasında olduğu tespit edildi.

EN ÇOK ESRAR KULLANILAN İLÇELER

 B.Çekmece, Avcılar, Çatalca, Bağcılar, Beylikdüzü, Bahçelievler, Esenyurt, Bakırköy, Arnatuvköy, Silivri, Başakşehir.

,EN ÇOK EROİN KULLANILAN İLÇELER

  Esenyurt, Avcılar, Arnatuvköy, Bakırköy, Başakşehir.

EN ÇOK EKSTAZİ KULLANILAN İLÇELER

Üsküdar, Ataşehir, Ümraniye, Maltepe, Çekmeköy, Sancaktepe.


Bir yanıt yazın

× Bize Ulaşın!