SEÇMEN EN ÇOK HANGİ PARTİLERİ MESAFELİ ?

Son ankette İYİ Parti büyük sürpriz yaptı.

MetroPOLL Araştırma şirketinin Mart ayı Türkiyenin Nabzı anketinde seçmenlere “Asla oy vermem dediğiniz parti hangisi?” sorusu soruldu. Ankette seçmenler en çok HDPye, en az İYİ Partiye mesafeli. Bu sonuçları yorumlayan anket şirketinin kurucusu Özer Sencar, “Bu verinin en önemli sonucu toplumda İYİ Parti karşıtlığının çok çok az olması. Akşenerin merkeze yürüyüşü devam eder ve yüzde 13-15 direnç hattını aşabilirse bu özellik büyük avantaja dönüşebilir” dedi.

Metropoll Araştırma’nın her ay düzenli olarak yaptığı “Türkiye’nin Nabzı” anketinin mart ayı sonuçları açıklandı. Katılımcılara, “Asla oy vermem dediğiniz bir siyasi parti var mı, varsa hangisi?” diye soruldu.

SEÇMEN EN ÇOK HDP’YE MESAFELİ

Şirketin kurucusu Özer Sencar’ın Twitter’dan paylaştığı anket sonuçlarına göre, seçmenin yüzde 28.7’si HDP için ‘Asla oy vermem’ diyor. Bu oranı Parti için yüzde 27.7, CHP için 15.7, MHP için de 3.7. İYİ Parti ise yüzde 0.8’le, seçmen için ‘en az antipatik’ parti.

ÖZER SENCAR, İYİ PARTİ’NİN ORANINA DİKKAT ÇEKTİ

Sencar, bu sonuçların, kararsız seçmelerin AK Parti ya da HDP’ye gitmeyeceği şeklinde yorumlanıp yorumlanmayacağına dair soruya şu yanıtı verdi:

“Hayır, kararsızların üçte biri AKP kökenli (yaklaşık 6 puan). Bunun da yarısında Erdoğan bağlılığı devam ediyor. Özellikle 1.5 puanı sıkı Erdoğan bağlısı. Bu verinin en önemli sonucu toplumda İYİ Parti karşıtlığının çok çok az olması. Akşener’in merkeze yürüyüşü devam eder ve yüzde 13-15 direnç hattını aşabilirse bu özellik büyük avantaja dönüşebilir.”

Bir cevap yazın