SAĞLIKSİYASET

NORMALLEŞMEDE İLLERİN RENK KODLARI

Kademeli normalleşmede en düşük en yüksek riskli iller hangileri?

Milyonlarca kişi 1 Mart’ta kademeli olarak başlayacak olan normalleşme konusunda detayları merak ediliyor. Pazartesi gününden itibaren kademeli normalleşmeye geçecek olan Türkiye’de iller kırmızı, turuncu, sarı ve mavi liste olmak üzere dört gruba ayrıldı.

Peki, kademeli normalleşme ilk hangi illerde başlayacak? Kademeli normalleşmede en düşük en yüksek koronavirüs riski bulunan iller hangileri?

 İşte Normalleşme için illerin renk kodları.

1 Mart’ta başlayacak normalleşmenin hangi illerde olacağı milyonlar tarafından merak konusu oldu. Türkiye’de iller kırmızı, turuncu, sarı ve mavi liste olmak üzere dört gruba ayrıldı. Buna göre kırmızı ve turuncuda yer alan illerde kısıtlamaya devam edilecek. Sarı listedeki illere kısmi kısıtlama olurken, mavi listedeki illerde ise normalleşme adımları atılacak. Normalleşmeyle ilgili son kararlar pazartesi günü gerçekleşecek olan Kabine Toplantısında netleşecek.

NORMALLEŞME İLK HANGİ İLLERDE BAŞLAYACAK?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu normalleşme için belirlediği kriterler ışığında Türkiye vaka oranı ve risk durumu verilerini güncelledi. Buna göre yeni kriterler ışığında Yüz binde 10’un altında vaka sayısı olan illerde kişiler düşük riskli mavi il sakini olarak kendi tedbirlerini uygulamaya devam edecekler. Diğer kısıtlamalar esnetilecek. Hijyen kurallarına uyarak, açılmaya başlayacak bu illerin ardından edinilen son dakika bilgisine göre yüz binde 10 ila 35 arasında vaka kadar olan illerde daha kontrollü bir açılma olacak. Kontrollü açılmada vaka oranının yakın olduğu kategoriye göre önce küçük işletmeler açılacak.

NORMALLEŞME İÇİN İLLERİN RENK KODLARI!

Sağlık Bakanlığının yaptığı çalışma sonucunda illerin risk durumlarına göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renklere ayrılacağını ve risk hesaplamalarının da vaka sayılarına göre belirlenecek. Her hafta açıklanacak veriler ile İllerin düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olduğunu her hafta bilmiş olacak ve iki haftada bir vaka sayıları değişen illerin kategorisinde değişiklik yaşanacak.

DÜŞÜK KORONAVİRÜS RİSKİ (MAVİ): Yüz binde 10’un altında vaka görülen iller:

Hakkari, Muş, Şırnak, Batman ve Iğdır. (Mavi listeye girmeyi başaran iller kontrollü normalleşecek.)

ORTA KORONAVİRÜS RİSKİ (SARI): Yüz binde 11-35 arası vaka görülen iller:

Afyonkarahisar, Ağrı, Ankara, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Kahramanmaraş, Mardin, Tunceli, Uşak, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Bartın ve Karabük. (Sarı listede bulunan illerde kısmi kısıtlama uygulanacak.)

YÜKSEK KORONAVİRÜS RİSKİ (TURUNCU): Yüz binde 36-100 arası vaka görülen iller:

Adana, Amasya, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Edirne, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Hatay, Mersin, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Malatya, Manisa, Muğla, Nevşehir, Niğde, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Yozgat, Zonguldak, Kırıkkale, Ardahan, Yalova, Kilis ve Düzce. (Sarı listede bulunan illerde kısıtlamaların devam etmesi bekleniyor.)

ÇOK YÜKSEK KORONAVİRÜS RİSKİ (KIRMIZI): Yüz binde 100’ün üstünde vaka görülen iller:

Adıyaman, Giresun, Konya, Ordu, Sakarya, Samsun, Rize, Tokat, Trabzon, Aksaray, Karaman ve Osmaniye. ( Kırmızı listede yer alan illerde ek tedbirler alınması planlanıyor.)

KADEMELİ NORMALLEŞME NASIL OLACAK?

-Dört gruba ayrılan iller düşük, orta, yüksek, çok yüksek riskli olarak sınıflandırılacak.
-Okullarda kademeli olarak yüz yüze eğitime geçilecek.
-Restoran, cafe, kıraathane vb. esnaflarımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde belirlenecek.
-Uzaktan eğitimle eğitimine devam edenlerin durumu illerdeki vaka sayısı baz alınarak planlanacak.
-Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması illerdeki vaka sayısı, aşılama ve diğer kriterlere göre değerlendirilip aşamalı olarak kaldırılacak.
-İller vaka sayısı ve aşı durumuna göre dört gruba ayrılacak.

Kaynak :Anadolu Ajansı

Bir yanıt yazın

× Bize Ulaşın!