GÜNDEM

KİRA UYUŞMAZLIKLARINA ARA BULUCU ŞARTI GELİYOR

Kiraların ödenmemesi durumunda ya da tespiti sırasında yaşanan anlaşmazlıklarda, tarafların dava açmadan önce ara bulucuya başvurması gerekecek. Ara buluculuk görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması halinde ise dava açılabilecek.
Türkiye genelinde işçi-işveren, tüketici ve ticari uyuşmazlıklarda başarıyla uygulanan ara buluculuğun kapsamının Yargı Reformu Strateji Belgesi çerçevesinde genişletilmesi gündeme geldi.

Uyuşmazlıkların kısa sürede çözüme kavuşturulmasını sağlayan ara buluculuğun kira uyuşmazlıklarında da uygulanması planlanıyor.

Üzerinde çalışılan yeni uygulamada, kira uyuşmazlıklarında ara buluculuk dava şartı haline getirilecek.

Kiraların ödenmemesi ya da tespitine ilişkin uyuşmazlıklarda taraflar dava açmadan önce ara bulucuya başvuracak. Ara buluculuk görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması halinde ise dava açılabilecek.

ARA BULUCULUKTA BAŞARI ORANI YÜZDE 69

Ara buluculukta bugüne kadar müzakeresi tamamlanan 2 milyon 487 bin 377 dosyadan 1 milyon 715 bin 864’ünde anlaşma sağlandı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Adana’da düzenlenen Adalet Bölge Değerlendirme Toplantısı’nda, “Önümüzdeki dönemde bazı başlıklarda ara buluculuk uygulamasını geliştirmek istiyoruz. Bu konuda da kirayla ilgili bahsetmek isterim, kira uyuşmazlıklarının da ara buluculuk yoluyla çözüme kavuşturulması hususunda bir düzenleme için çalışıyoruz” demişti.

Bir yanıt yazın

× Bize Ulaşın!