YAZARLAR

İNSANLIKTAN ÇIKAN İNSAN

İnsan, çok tuhaf!.. Bu kez de Jupiter’in uydusu Europa’ya takmış. Buzla kaplı okyanuslarında oksijen bulunuyor olabilirmiş. Çeşitli organizmalar da… “Kim demiş?” “ABD’li bilim insanları…


*** “Bunu ben de bilirim” diye söylendim çünkü buz varsa oksijen de vardır mutlaka… Tabii ki bir araştırma yapılmış, ölçülmüş biçilmiş ve açıklanmış. Hani Venüs çok sıcak ya… “Mars’ta hayat var” tezinde herhangi bir aksaklık görünmüyor şimdilik. Diğer gezegenler, uydular derken bir anda Europa çıktı karşımıza…


*** Evreni şüphesiz hep merak ettik, ediyoruz. Sümerlerden Mısırlılara, Greklerden Romalılara, Azteklerden İnkalara… Kuşlar gibi uçmak, daha yukarılara, daha da yukarılara çıkmak hep hayalimiz olmuş. Gel zaman, git zaman o da gerçekleşmiş. İnsan, yalnızca dünya dışına çıkmamış, aynı zamanda insanlıktan da çıkmış.


*** Bir gün, uzaydaki kolonilerde milyonlarca insanın yaşayabileceği öngörülüyor. Bugünlerde aylarca uzayda kalanların dünyaya dönüşte uzunca bir süre ayakta durmakta zorlandıkları ortada… Yıllarca kalanların ise asla uyum sağlayamayacaklarını söylemek kehanet olmasa gerek. Hal böyle olunca koloniler ilk dönemde çok cazip gelmeyebilir. Fakat bu bitmez tükenmez çatışmalar dünyayı yaşanmaz hale getirirse… Gemiler kalkar uzaya… Ve onca efsane gerçek olur.


*** Bir şey daha… Meşhur Hubble teleskobunun görüntülerine bakılırsa… Bugüne kadar “keşfedilen en uzak yıldız” tespit edilmiş. Dile kolay tam 28 milyar ışık yılı mesafede… O nasıl bir mesafeyse öyle… Çok ilginçtir, uzakları keşfetmek için çırpınıyoruz oysaki yanımızda yakınımızda insanlar cehennemi yaşıyor. Kimsenin de umurunda değil. Özellikle de uzayı parselleyenlerin…


*** İnsan, belli ki uzayı da savaş için kullanacak. Yok efendim, kıtalar arası balistik füzelermiş… Koruma kalkanı falan filan… Dünyanın tepesinde birkaç çirkin adam… Hele bir yapılmasın dedikleri… Daha çok can yakacaklar. Saldıracaklar da saldıracaklar.


*** Tamam, bilim insanlarının işi bu. Bilgiler, belgeler, varsayımlar havada uçuşur. Fakat benim itirazım başka… Sen, uzayda hayat ara… Her yıl, bilmem ne kadar Dolar, Euro ayır. Gittikçe eski heyecanını yitirse de uydu üstüne uydu fırlat… Fırlattıklarının gönderdiği fotoğrafları paylaş… Milyarlarca insanı, binlerce ışık yılı uzaklıkta hayat olabileceği konusunda umutlandır!..


“Işık yılı” diyoruz, “ışık yılı”… Işık hızıyla bir yıl gideceksin, ulaştığın mesafeyi çarpacaksın da çarpacaksın… Hiç durmadan ömür boyunca saysan ancak 1 milyara ulaşabiliyorsun bu dünyada… Ve hiç utanmadan… Hayatın tek gerçeği olan… Kovulduğumuz Cennet’in de buralarda bir yerlerde olduğuna inanılan bir dünyada, insanlara cehennem hayatı yaşatacaksın. Sonra da uzayda hayat arayacaksın. Kim inanır sana?

Bir cevap yazın