GELİŞİGÜZEL FUAR

Sonunda bu da oldu. Trabzon gibi bir kentte kitap fuarı düzenleniyor. “Kitap kurtları bu fuarda buluşacak” diye de duyuru yapılıyor. Yazar birliklerinin ise son anda haberi oluyor. Düzenleyenler mi? Ortahisar Belediyesi, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlker Öz İpek Yayın Dağıtım Şirketi…


*** Davet sahibi Ortahisar Belediye Başkanı Sayın Ahmet Metin Genç olunca söyle bir düşünmedim değil. “Şehrin nabzını tutan ve halk nezdinde karşılığı olan bir yerel yönetici nasıl gözden kaçırmış bazı önemli ayrıntıları?” Kitap fuarları için geniş katılımlı düzenleme komisyonları kurulmaz mı? Kurulmuşsa bu komisyonlarda kalem erbabıyla birlikte şehri ve işi bilen insanlar bulunmaz mı? Yazarlarınız, bu unutulmuşluğa kırılmaz mı?


*** 90 yayınevi, 33 yazar… Ortahisar Belediyesi hizmet binasında okurlarıyla buluşacakmış. “Trabzon’da bir kitap fuarı ve 33 yazar!..” Bari 61 olsaydı. Ülkemizin en büyük yazar birliği olan TYB Trabzon Şubesi bile haberdar edilmemiş. İşin ilginç tarafı, TYB de herkes gibi son gün davetiyle öğrenmiş fuarı.
*** Ne diyelim? TYB üyesi olsun olmasın fark etmiyor. Komisyonlarda hangi yazar kuruluşuna yer verildi? Şehrin kalbinde düzenlenen kitap fuarı için niçin alelacele kararlar alındı? “Fuar hazırlık aşaması, uygulama aşaması kadar önemlidir.” Bu gerçek niçin göz ardı edildi?


*** Adı “Trabzon Kitap Fuarı” olunca köşemizden duyurmamak olmaz. Şehrimize, kitap dostlarına hayırlı uğurlu olsun. Salgın nedeniyle ara verilen fuarlar, okur ve yazar için şüphesiz bir buluşma noktası… Fakat pek çok şehrimiz bu işi daha bir ciddiyetle ele almış, geleneksel hale getirmiş, fuarın kaçıncı kez düzenlendiğini en başta belirtmiş. 2022 takvimine göre açılan ve kesinleşen bazı fuarları yazarak dikkatinize sunmak istiyorum.

  1. Çukurova Kitap Fuarı 19-27 Şubat 2022, TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi 19. Bursa Kitap Fuarı 11-20 Mart 2022, TÜYAP Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi 17. Ankara Kitap Fuarı ATO Congresium, 18-27 Mart 2022 8. Uluslararası İstanbul CNR Kitap Fuarı, 26 Mart-3 Nisan 2022 12. Kocaeli Kitap Fuarı, Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi, 14-22 Mayıs 2022 39. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı · TÜYAP Kitap Fuarı, 3-11 Aralık 2022 Ne diyelim? Kitap fuarının başına “Trabzon” yazınca “Trabzon Kitap Fuarı” olmuyor. Kaçıncı kez yapıldığını yazamıyorsanız “Trabzon” da yazmayacaksınız. O zaman kimsenin söyleyecek sözü olmaz.

  2. *** Yıllarca farklı illerde idarecilik yaptım, imza günleri ve söyleşilere katıldım, böylesine gelişigüzel bir fuar hatırlamıyorum. Valilik ve Belediye olarak konunun paydaşları ile bir araya gelinir, son toplantıda durum netleşir, özellikle şehrin kültür sanat kuruluşlarının görüş ve önerileri doğrultusunda fuar programı belirlenirdi. “Şehir, konuk yazarlara ev sahipliği yaptığı gibi kendi çocuklarını da gözetir.” Bu bir kuraldır ve değişmez.

  3. *** Fuar açılışının ardından merhum sanatçımız Neşet Ertaş için bir vefa konseri düzenlenecekmiş. İşte burada durup düşündüm bir süre… Büyük Usta’nın manevi huzurunda saygıyla eğilip, minnet ve rahmetle selamlarken… “Vefa” diye mırıldandım. Neşet Ertaş, bin kez, yüz bin kez hak ediyor böyle bir konseri. Türk’ün, Türkülerin, Türkçenin yaşatıldığı her yerde…
  4. Emeğini inkâr etsen dilin kurur, ayakların durur. İyi de bu şehrin yazarları da nasiplense ya o müthiş vefanızdan. Birinizden birinin aklına gelse ya bu şehrin yetiştirdiği ustalardan biri… “Trabzon’daki kitap fuarında Trabzonlu bir Büyük Usta da hatırlansa!?” Fena mı olurdu? İlgili yazar kuruluşları komisyonlarda… Sanatçılarınız yanınızda ve stantlarda olsa… Bizim tanıdığımız Genç, kalbini kırdıklarının gönlünü almasını da bilir. Önümüzdeki fuarlara bakacağız. Hem şehre yakışır hem de şehrin Genç başkanına.

Bir cevap yazın