GÜNDEM

DÜNYA ESNAF VE SANATKARLAR DERNEĞİN’DEN İTİDAL ÇAĞRISI

Döviz kurundaki sert yükseliş TL’nin hızla erimesine yol açarken dün döviz 13’ü euro 15’i gördü. Döviz kurundaki oynaklığa ve ekonomideki kötü gidişata tepki gösteren onlarca kişi İstanbul ve Ankara’da eylem yaptı.

Dünya Esnaf Sanatkarlar Derneği Onursal Başkanı Erol Korkut, kuruluş ilkelerinde ‘toplumdaki ekonomik ve sosyal birikimleri hükümetin ekonomik ve sosyal politikaların oluşturulmasına katılımlarını sağlamak’ başlığıyla 2010 yılında anayasa değişikliği ile revize edilen Planlama Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nin acilen toplanmasını önerdi.

Kovid-19 pandemi ile mücadelede zor günler yaşayan halen salgının karabasan gibi üzerinde bulunduğu esnaf ve sanatkarların son aylarda yaşanan döviz kuru artışı ve ekonomik fiyat dalgalanmaları karşısında “dirayetli davrandığını” belirten Erol Korkut, esnaf ve sanatkara yönelik pandeminin başlangıcından bu yana bazım kesimler tarafından “sokağa çıkma” telkinin Türkiye’nin geleceğine, istikrarına yönelik sabotaj olduğunu kaydetti.

‘PLANLAMA EKONOMİK VE SOSYAL KONSEYİ TOPLANMALI’

“Toplumsal kesimler tarafından sorunlar; konuşarak, tartışılarak ve çözüm önerilerini ileterek, var olan önerilere ve planlamalara destek vererek çözümlenebilir. Büyük Türk Milleti’nin kriz dönemlerindeki izanını ve ahilik geleneğinin öngördüğü irfan ile esnaf ve sanatkarlarımız Türkiye’nin bekasının yanında olmaya devam edecektir” diyen Dünya Esnaf Sanatkarlar Derneği Onursal Başkanı Erol Korkut 12 yıldır toplanmayan Planlama Ekonomik ve Sosyal Konseyin bu dönemde hayati olduğu kadar toplumsal tansiyonun stabil hale getirilmesinde etkili olacağını belirtti.

Korkut açıklamasına şöyle devam etti:

“Esnaf ve sanatkarlarımızı siyasi arenada ortaya konan kutuplaşmanın tarafı olarak görmek isteyenler iyi bilmeli ki bizim tarafımız Türkiye Cumhuriyeti’dir. Toprak bütünlüğümüzden hareketle bizi Milli Mücadelede var eden bağımsızlık anlayışımız ekonomi de kutsal bir inat gibi var olacaktır. Buradan tartışmaların, her türlü manipülasyonun önüne geçilmesi için Cumhurbaşkanımız, esnaf dostu sayın Recep Tayyip Erdoğan’a Planlama Ekonomik ve Sosyal Konseyi toplantıya çağırmasını talep ediyorum. Konsey; ya sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında ya da görevlendireceği kabine üyesinin yönetiminde vakit geçirilmeden toplanmalıdır.

2010 yılında revize edilen Anayasa değişikliğe ile konseyin amacı, ”Toplumdaki ekonomik ve sosyal birimlerin, hükümetin ekonomik ve sosyal politikalarının oluşturulmasına katılımlarını sağlamak. Devlet ile toplumsal kesimler arasında ve toplumsal kesimlerin kendi aralarındaki işbirliğini güçlendirecek çalışmalar yapmak.” şeklinde açıklanmıştır.

Hal böyle iken biz esnaf ve sanatkarlar olarak; Türkiye’nin varlığı için dün olduğu gibi bugünde yalnızca elimizi değil gövdemizi de taşın altına koymaya hazırız.”

Bir yanıt yazın

× Bize Ulaşın!