GÜNDEM

BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİNE HAZIRLIK

Tahliye için 6 ayrı yerde bekleyecekler İstanbul’da beklenen büyük deprem için uzmanlardan kritik uyarılar gelirken alınacak tedbirlerle ilgili yeni planlar ortaya çıkmaya başladı. 7.5 büyüklüğündeki meydana gelecek depreme göre yapılan hazırlık planlarına göre, hava, kara ve demir yolları aktif olarak kullanılacak ve depremzedeleri şehir dışına çıkarmak için İstanbul açıklarında 6 ayrı yerde tahliye gemileri bekleyecek.

İçişleri Bakanlığı’nın koordinasyonunda İstanbul Valiliği, İl Jandarma Komutanlığı, AFAD ve diğer kamu kurumları ile birlikte, çok detaylı bir deprem eylem planı hazırlandı. TRT Haber’de Merve Güneş imzasıyla yayımlanana habere göre söz konusu plan İstanbul’da 7,5 büyüklüğündeki bir depreme göre hazırlandı. Planda en önemli nokta olarak, depremzedelerin şehirden tahliyesi üzerinde duruldu. Toplam 23 adet tahliye alanı bulunan İstanbul’da 6 ayrı yerde gemiler tahliye için kullanılacak. Bunun yanında hava, kara ve demir yolunun da kullanılması planlanıyor.

İSTANBUL’DAN TAHLİYESİ YAPILACAK KİŞİLER NEREYE GÖNDERİLECEK?

Plana göre ilk etapta depremzedeler, Balıkesir, Eskişehir, Ankara, Manisa, İzmir, Afyonkarahisar, Konya, Antalya, Denizli, Samsun ve Kayseri’ye tahliye edilecek. İsteyenler de memleketlerine gönderilecek. İhtiyaca bağlı ikinci grup destek il olarak belirlenen Adana, Gaziantep, Malatya, Trabzon, Diyarbakır, Erzurum ve Erzincan’a da depremzedeler sevk edilebilecek.


Bir yanıt yazın

× Bize Ulaşın!