BAKIRKÖY’DE HAYATINI KAYBEDEN PİLOTLAR ANILDI

Bakırköy’de bir araya gelen Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) üyesi pilotlar, Dünya Pilotlar Günü’nü kutlayıp, hayatlarını kaybeden pilotları andılar.
TALPA Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Pilot Okan Üreksoy, “1 numaralı Türk Pilot Brövesi sahibi Fesa Evrensev’in Türkiye semalarında ilk uçuşunu yaptığı 1912 yılının 26 Nisan günü, önce sadece Türkiye’de ‘Pilotlar Günü’ olarak kutlanmış, daha sonra TALPA’nın girişimleriyle 2014 yılında (IFALPA) Havayolu Pilotlar Dernekleri Uluslararası Federasyonu ve Avrupa Kokpit Birliği tarafından da Pilotlar Günü olarak kabul edilmiş ve böylece Dünya Pilotlar Günü’ne dönüşmüştür.


Tüm meslektaşlarımızın ve Havacılık camiamızın, TALPA’nın girişimiyle dünya havacılık literatürüne girmiş olan bu önemli gününü Türkiye Havayolu Pilotlar Derneği Yönetim Kurulu adına en derin saygılarımla kutluyorum. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, eşsiz ileri görüşlülüğü ve vizyonu ile bundan yıllar önce bizlere gökleri ve gökyüzünü geleceğin anahtarı olarak işaret etmiş, hedef göstermişti.


Bizler de Türk pilotları olarak, onun bizlere gösterdiği hedef doğrultusunda hem ülkemiz hem de dünya semalarında uçtuğumuz her an bu hedefi gerçekleştiriyor olmanın haklı onur ve gururunu yaşıyoruz. Pilotluk mesleği, insanın doğal yaşam çevriminin dışında kalan şartlarda yerine getirilen ve büyük özveri isteyen bir meslektir. Pilotluk bir meslekten öte bir tutku, bir yaşam tarzı, bir adanmışlık demektir.


Yüzlerce insanın can ve malının sorumluluğunu üstlenerek onları selametle varış noktasına ulaştırmanın zihnî, fizikî ve ruhî ağırlığını hissetmektir. Gece, gündüz, tatil, bayram, hafta içi, hafta sonu demeden aldığımız her görevi emniyetle yerine getirmek bizler için en büyük bayramdır. Gidecekleri yerlere emniyet ve mutlulukla ulaştırdığımız her insanın yüzündeki tebessüm, bakışındaki minnet, bizlerin enerjisidir” diye konuştu.

Bir cevap yazın