BAKIRKÖY – KİRAZLI METRO HATTINA İLK KAYNAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ilk ray kaynağı yapılan İstanbul’daki Bakırköy-Kirazlı metro hattı projesinin yüzde 78’inin tamamlandığını ve 2023 yılı ikinci yarısında hizmete alınacağını belirtti.
İstanbul yeni bir metro hattına daha kavuşuyor. Bakırköy-Bahçelievler-Güngören-Kirazlı Metro hattının ilk ray kaynağı dün törenle yapıldı. Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, çevreyi koruyarak tünel kazılarının tamamını, betonarme imalatlarının da büyük bir kısmını tamamladıkları Bakırköy-Kirazlı metro hattı projesinin ray kaynağının yapılmasıyla da çok önemli bir aşamayı geride bıraktıklarını söyledi. Proje genelinde toplam ilerleme oranının yüzde 78’e ulaştığını belirten Bakan Karaismailoğlu, “Hattımızı 2023 yılı ikinci yarısında hizmete alacağız” dedi.

GÜNDE 1 MİLYON YOLCU

7 istasyonu bulunan Bakırköy-Kirazlı metro hattının 8.4 kilometre uzunluğunda olduğunu belirten Karaismailoğlu, şunları söyledi: “Bu istasyonlar; Özgürlük Meydanı, İncirli, Haznedar, İlkyuva, Yıldıztepe, Molla Gürani ve Kirazlı istasyonlarıdır. Saatte 80 kilometre hızla günde 1 milyon yolcu, bu hattımız ile seyahat edebilecek. Hattın işletmeye alınması ile Kayaşehir-Bakırköy sahil arası seyahat süresi 39 dakika, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-İncirli arası seyahat süresi 31 dakika, Kayaşehir-Kirazlı arası seyahat süresi 27 dakika, Başakşehir Metrokent-Bakırköy Özgürlük Meydanı arası seyahat süresi 30 dakika olacak.
Bakırköy-Bağcılar Kirazlı metro hattımızın 25 yıllık projeksiyondaki ekonomik kazancı ise karayolu bakım ve işletme kazancı 536 milyon dolar, trafik kazalarını engellemesinden dolayı kaza kazancı 16.1 milyon dolar, zaman kazancı 690 milyon dolar olmak üzere toplam 1.2 milyar dolar olacaktır.”
Bakan Adil Karaismailoğlu ile Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir ve Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, metro tünelinde ilk ray kaynağını gerçekleştirdi.


DEV PROJELER AÇILIYOR
Türkiye genelinde 5 bine yakın şantiyelerinde, 700 bine yakın çalışanla yarının ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak yatırımları bir bir inşa ettiklerini belirten Bakan Karaismailoğlu, sadece ekim ve kasımda, Gaziantep GAZİRAY, Yeni Yusufeli bağlantı yolları ile 56 kilometre uzunluğunda 39 adet tünel ve 21 köprü viyadük ile Türkiye’nin en yüksek viyadüğü olan Eğiste Hadimi Viyadüğü gibi pek çok önemli projeyi açtıklarını söyledi. Karaismailoğlu, perşembe günü 70 kilometre uzunluğunda Ağrı Hamur Tutak Patnos bölünmüş yolunu, cumartesi de Şanlıurfa çevre yolunu açacaklarını söyledi.
363 KM’YE ULAŞACAK
Bakan Karaismailoğlu, İstanbul’da halkın hizmetine sundukları raylı sistemlerin uzunluğunun Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı ile birlikte 270 kilometreye ulaştığını belirterek, İstanbul’da yapımı devam eden 96 kilometre uzunluğundaki 6 hatta 7/24 esasıyla çalışmalara devam ettiklerini bildirdi. Bunlarla birlikte İstanbul’un raylı sistem ağı 363 kilometreye yükselecek.

Bir cevap yazın