BAKIRKÖY BELEDİYE BAŞKANI BÜLENT KERİMOĞLU TEPKİ GÖSTERDİ

İstanbul’un deprem riski altındaki Bakırköy ilçesinin dönüşümü için hazırlanan bölge planları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis kasım ayı oturumlarında tartışmalı şekilde kabul edildi. Yaklaşık 110 bin kişinin yaşadığı Zeytinlik, Cevizlik, Sakızağacı, Yenimahalle, Kartaltepe, Zuhuratbaba ve Osmaniye mahallelerini dönüştürmek için hazırlanan planlara en büyük itiraz, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’ndan geldi. Kerimoğlu, “Bakırköy’de bir ilave kat vermek istemeyenler sahilde 20 katlı binaların yapılması izni verdiler” dedi.

“Bakırköy deprem riski altında yaşıyor. Binaların yaşı 56-57 yılı bulmuş durumda. Binaların eski olması, deniz kumuyla, yetersiz beton ve demirle yapılmış olması nedeniyle yenilenmeye ihtiyacı var” diyen Kerimoğlu, şunları kaydetti:
“Bakırköy halkı ilave bir kat imar artışı olsun derken dağ fare doğurdu, sonuç alınamadı. AKP yöneticilerde Bakırköy halkı zengin diye yanlış bir algı var. Aksine Bakırköy halkı zengin değil. Çoğu emekli, neredeyse asgari ücretin altında geliri olan insanlar. Uzun yıllar borçlanarak emekli maaşı ile binalarını yenilemeleri mümkün değil. Bir tek olanak vardı artı bir kat. Onu da ne yazık ki vermediler.
Bakırköy’de imar artışını esirgeyen AK Partili yöneticiler; Sultanbeyli, Ümraniye, Bağcılar, Bahçelievler, Güngören’de ne yazık ki imar artışlarını kat be kat fazla yaptılar. Bakırköy’de bir ilave kat vermek istemeyenler sahilde 20 katlı binaların yapılması izin verdiler. Vatandaştan esirgedikleri ilave bir kat artışı rant sahiplerine, büyük müteahhit gruplarına ve kendi yandaşlarına kolaylıkla verdiler.”


Kerimoğlu, planda demiryolunun güneyindeki Cevizlik, Sakızağacı, Yenimahalle ve Zeytinlik mahallelerine hiç imar hakkı verilmediğini söylerken demiryolunun kuzeyindeki Kartaltepe, Zuhuratbaba ve Osmaniye’ye bir kat imar artışı verildiğini ama bunun da şarta bağlandığına dikkati çekti.
Kerimoğlu, “En az dört bloktan oluşan alanlar ve en az 2 bin metrekare büyüklüğündeki arsalardaki binalar yıkılıp yeniden yapılırsa bir kat artış veriliyor. Bu mahallelerdeki parsellerin ortalama büyüklüğü 350-400 metrekare. En az 6-7 parselin bir araya gelip mutabakata varması gerekiyor. Bir apartmanda 40 yıldır komşu olan 10 aile bile bir araya gelip bu işi yapamıyorken yedi apartmanda 70-100 ailenin bir araya gelip bunu yaptırması mümkün değil. Bakırköy halkının ancak yüzde 5’ini ilgilendirecek bir imar artışı yaptılar” diye konuştu.

Bir cevap yazın