GÜNDEM

YARGITAY BAŞSAVCILARIN İADE YETKİSİ YOK

Yüksek Mahkeme, Cumhuriyet Başsavcılarının savcılar tarafından verilen takipsizlik kararlarını iade edemeyeceğine, bunun üzerine hazırlanan iddianamelerin de geçersiz olduğuna hükmetti.

Yargıtay, Cumhuriyet Başsavcılıklarının denetim ve gözetim yetkilerine ilişkin önemli bir karar verdi. Emsal niteliğindeki kararda, “Başsavcıların gözetim ve denetim yetkisi, bir suç soruşturması sonucunda hangi kararın verilmesi gerektiği yönündeki emirleri veya kararın onanmasını/iade edilmesini kapsamaz” denildi.

Sözcü gazetesinden Asuman Aranca’nın haberine göre Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, 2016’da 6 kişi hakkında Kaçakçılık Kanunu’na Muhalefet suçundan soruşturma başlattı. Başsavcı Vekili takipsizlik kararı vererek, dosyayı “görüldü işlemi” için Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısına gönderdi. Başsavcı, dava açılmasının uygun olacağı görüşüyle takipsizlik kararını iade etti.

BAKANLIK’TAN İTİRAZ

Karara yapılan itiraz Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedilince, Adalet Bakanlığı kanun yararına bozma talebinde bulundu.

DAVA AÇMA YETKİSİ SAVCININ

Cumhuriyet Savcısının soruşturma evresinin asıl yetkilisi olduğu açıklandı.

İTİRAZ DAHİ EDEMEZ

Ceza Muhakemesi Kanunu’nda (CMK), “Takipsizlik kararına itiraz edenler arasında başsavcıların bulunmadığı” kaydedildi.

SAVCININ İMZASI YETERLİ

Cumhuriyet savcısı tarafından elektronik imza ile imzalanan kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın hiçbir onay işlemine gerek olmadan hukuken geçerli hale geleceği anlaşılmıştır.

İDDİANAME HUKUKEN GEÇERSİZ

Başsavcının takipsizlik kararını iade etmesi üzerine hazırlanan iddianamenin hukuki değerinin bulunmadığı saptanmıştır.
 

Kaynak: Sözcü

Bir yanıt yazın