GÜNDEM

VALİLİKTEN SORUŞTURMA  İZNİ  BEKLENİYOR

 

Bakırköy’de “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle polisin ateş açması sonucu hayatını kaybeden 15 yaşındaki Yağmur Alparslan’ın ölümüne neden olan polislere soruşturma açılabilmesi için valilik izni bekleniyor.

Bakırköy’de 9 Şubat’ta D-100 karayolunda ‘dur’ ihtarına uymayarak kaçan aracı kovalayan polisin açtığı ateş nedeniyle aracın sağ koltuğunda oturan 15 yaşındaki Yağmur Alparslan yaşamını yitirmişti.

Olayla ilgili açığa alınan 2 polis memuru nöbetçi savcılık tarafından serbest bırakılırken, sürücü Serhat Kaya (22) ise adli kontrolle serbest bırakılmıştı. Soruşturmanın başlaması izin valiliğin izin vermesi gerektiğini söyleyen avukat Yaşar Karakan Milliyet’e şunları aktardı:
“Dosyada bir tutuklu olmadığı gibi polislerin sadece açığa alındığında dair bir bilgi var. Ancak bu bilgiyi de teyit edemiyoruz

Uyuşturucu, cinayet gibi ağır suçların valilik izne tabi olmaması gerekiyor. Yağmur’un dosyası da valilik iznine tabi tutulan dosyalardan biri. Valilikten henüz bir izin gelmediği için dosyada da bir gelişme yok. Dosya ilgili delillerin toplanması için, dosyanın polisten alınıp jandarma ile yürütülmesi konusunda savcılığa talepte bulunduk.

Ancak bu talebimize rağmen, dosya ilgili görüntüler polis tarafından aldırılmış. Büyük bir ihtimalle, ‘Orada bir görüntü çıkmadı’ diye bir sonuç çıkacaktır. Çünkü, suçu işleyenin polis ve delilleri toplayanın polis olması, delil karartma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir.”

Bir cevap yazın