UZUN YOLCULUĞA KÖTÜ BAŞLANGIÇ

Milli takımımız, Euro 2020 şampiyonasının ilk maçında İtalya’ya 0-3 yenildi. 53. dakikada Merih Demiral kendi kalesine topu gönderdi. Dakika 66’da Uğurcan Çakır topu çok güzel kurtardı ancak Immobile seken topu ağlara gönderdi. Dakika 79’da Insigne çok şık bir gol attı ve durumu 0-3’e getirdi.

Tüm takım genel olarak kötüydü. İtalya gerçekten mükemmel bir oyun sergiledi.

Uğurcan Çakır yediği 3 gole rağmen gayet iyiydi. Kalemiz çok sağlam bu turnuvada. Üçüncü golde pas hatası vardı. Uğurcan Çakır maç boyunca 54 defa topla buluştu, ona rağmen 18 top kaybı yaptı. Ona rağmen Milli takım adına maçın en iyisi seçildi.

Zeki Çelik ilk yarı fena değildi ancak ikinci yarı (özellikle yediğimiz gollerde) çok kritik hataları vardı.

Merih Demiral maça çok kötü başladı, ilk yarının sonlarına doğru kendini toparladı ancak. İkinci yarı da çok fazla hata yaptı. Çağlar Söyüncü, Merih’e göre daha iyiydi ancak onun da kritik hataları oldu.

Umut Meraş ilk yarı iyiydi ancak ikinci yarı yediğimiz gollerde onun da hatası büyüktü.

Okay Yokuşlu ve Ozan Tufan maçın başlarında sadece sahada dolanıyorlardı, Okay 20 dakika sonra kendini toparladı ama Ozan Tufan süre aldığı süre boyunca kötüydü.

Kenan kanatta görev almasına rağmen ilk yarı boyunca sürekli defansa geldi ve bu da gol yemememizi sağladı. Yusuf 45 dakika süre aldı, süre aldığı süre boyunca gözle görülür bir şey yapamadı. Hakan’da neredeyse hiçbir şey yapamadı.

Burak Yılmaz da bir şey yapamadı ancak yapmaya çalıştı. Top kovaladı, koştu…

Sonradan oyuna giren Cengiz, maç boyunca girdiğimiz tek pozisyonun içindeydi. O da çok etkili değildi.

Kaan Ayhan, İrfan Can Kahveci ve Halil Dervişoğlu da bir şey yapamadı.

Şenol Güneş maça ideal 11’le başladı ancak hamlelerini hiç beğenmedim. İlk yarı defansif oynuyorduk ancak Cengiz’in oyuna girmesiyle gol yedik.  Kontratak oynamaya devam etmeliydik. Cengiz’i oyuna daha geç sokmalıydı. Gerideyken iki ön liberoyu da çıkarmamalıydı. Ozan’ın çıkması doğruydu ama Okay Milli takımımız adına en iyi oynayan 3 oyuncudan biriydi. Bu maçı kaybetmemize  vesile olan en büyük sebep(ne kadar sevsemde) Şenol Güneş’dir.

Milli takımın en iyi oyuncuları Uğurcan, Okay ve Çağlar’dı. Geri kalanlar kötü oyun sergilediler.

İtalya’da Berardi çok iyi bir maç çıkardı.

Ama neticede hâlâ önümüzde 2 maç var. Eğer oyuncularımız ve teknik ekibimiz işin ciddiyetinin  farkına varırsa gruptan çıkarız. Çıkamasak bile 3. olup son 16’ya kalırız.

Burak Yılmaz (35 yaş 331 gün), Rüştü Reçber’i (35 yaş 46 gün) geride bırakarak Türkiye formasıyla Dünya Kupası ya da Avrupa Şampiyonası’nda maça çıkan en yaşlı oyuncu oldu.

Türkiye, Avrupa Şampiyonası tarihinde ilk kez bir maçın ilk yarısını şut çekemeden tamamladı.

Merih Demiral, 12 Kasım 2014’teki Brezilya maçından (Semih Kaya) bu yana Türkiye formasıyla kendi kalesine gol atan ilk oyuncu oldu.

Avrupa Şampiyonası tarihinde ilk kez bir turnuvanın açılış golünü bir oyuncu kendi kalesine attı.

Bugüne kadar Avrupa Şampiyonası’nda çıktığı 38 maçın hiçbirinde ikiden fazla gol atamayan İtalya, ilk kez Türkiye filelerine üç gol gönderdi.

Türkiye bugüne kadar katıldığı beş Avrupa Şampiyonası’nda da oynadığı açılış maçını kaybederken, bu yenilgilerin ikisi İtalya karşısında geldi.

Bir cevap yazın