TÜRKİYEDE İLK ÇİZGİ ROMAN EĞİTİMİ OKUL PROGRAMINA GİRDİ

Yerli ve Milli Çizgi Roman-Çizgi Film” hamlesi, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Çok Programlı Bakırköy Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde atılacak.

Bakırköy Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu, Mûsikî bölümünün yanı sıra Geleneksel ve Çağdaş Görsel Sanatlar bölümünde de bir yeniliğe imza atıyor.

Dikkati çeken en önemli ayrıntı ise Türkiye’de ilk kez çizgi roman eğitimi okul programına girmiş olacak.

MEB Din Öğretimi Genel müdürlüğü ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile Bakırköy Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu Türkiye’de bir ilke imza atıyor, öğrencilere yeni bir kapı açarak “çizgi roman ve çizgi film” bölümünü açıyor..

Eğitimci yazar Fehmi Demirbağ’ın eğitim vereceği, geleceğin genç sanatçı ve öğretmen adaylarına katkıda bulunacağı bölüme 30 kız öğrenci kayıt için başvurabilecek. Demirbağ “Çizgi roman ve çizgi film bölümü için gelişimin hiçbir zaman bitmeyeceğini ve sanatsal anlamda gelişme sürecinin kendi içerisinde evrilerek devam edeceğini, öğrencilerin değişime her zaman açık olmaları gerektiğini” belirtti. Öğrencilerin, kendi yeteneklerini en iyi şekilde ortaya koymaları için devamlı çalışmaları gereken bir sürece girdiklerini belirten Demirbağ, proje vesilesi ile bir imam hatip öğrencisini en iyi yerlerde görme heyecanını yaşayacak olmanın mutluluğunu da sözlerine ekledi.

Ayrıca “kültürel yozlaşmadan dolayı kaygılanmak gerektiğini, fakat bu kaygıların önüne geçebilmek adına önem arzeden mücadele yöntemi olarak açılan çizgi roman ve çizgi film bölümünün öğrenciler için de verimli bir proje olacağını” belirterek; bu projenin gerçekleşmesinde katkıları olan MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz’a, Bakırköy Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Yusuf Erkul’a teşekkürlerini sundu.

Bir cevap yazın