SPOR

SÜPER LİG’DE GALİBİYET PRİMİ VE DİĞER GELİRLER

Yayıncı kuruluş ve Süper Lig kulüpleri arasında uzun süredir devam eden yayın geliri pazarlığı nihayet sona erdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun da devreye girmesiyle çözülen problem sonrası kulüplerin ne kadar kazanacağı ise merak konusu oldu.

Ligte yer alan 21 kulüp bu sezon 2.7 milyar TL’ye yakın gelir elde edecek.

Performans primleri de kulüplerin en çok merak ettiği konuların başında geliyordu. Buna göre galip gelen kulüpler 2 milyon 250 bin TL kazanacak. Beraberlik durumunda bu rakam 1 milyon 125 bin TL olacak.

2020/21 sezonunu şampiyon tamamlayan kulüp kasasına 190 milyon liraya yakın bir para koyacak.

Lig sonuncusu olan takım ise 60 milyon lira kazanacak. Bu rakamlar alacakları puanlara göre değişkenlik gösterecek. Mayıs ayı itibariyle 21 kulübün kasasına toplamda 2.7 milyar liraya yakın para girecek.

NASIL DAĞITILACAK?

Yayın gelirleri Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Kulüpler Birliği Vakfı’nın belirlediği performans sistemine göre dağıtılacak.

Bu alanda tüm kulüplere katılım payı olarak sezon başında 36 milyon liralık ödeme yapıldı. Bundan sonra gelirleri kulüplerin performansları belirleyecek. Ligde ilk 6’ya giren her takıma bonuslar ödenecek.

Ligi zirvede bitiren takım 1’incilik ödülü olarak 40 milyon lira alırken, 2. takım performans primlerinin yanı sıra 32 milyon lirayı da kasasına koyacak.

3.lük ödülü 24 milyon lira olurken, 4.’lük ödülü 16 milyon, 5.’lik 8 milyon, 6’ncılık ise 3 milyon lira.

Bir yanıt yazın

× Bize Ulaşın!