GÜNDEM

SREBRENİCA’YI UNUTMAK İHANETTİR UNUTMA UNUTTURMA

‘‘Srebrenica Boşnak Soykırımını Unutursak Gök Girsin Kızıl Çıksın’’
Türk Milleti olarak tarihin her döneminde soykırımlara, kıyımlara ve katliamlara uğradık. Soykırım, katliam, işkence ve sürgünlerin katlanarak çoğalan acıları, biz Türklerin iliklerine, kemiklerine, hücrelerine kadar işlemiştir. Özellikle de son iki yüz yıllık dünya tarihi Türklere karşı yapılan soykırım, katliam, işkence ve sürgünler ile doludur. Biz Türkler ağıt yakmayı tercih etmediğimiz ya da başka milletler gibi bizim yerimize ağıt yakacak dostlar edinemediğimiz için, bize karşı yapılan soykırımları, sürgünleri, katliamları tarih hafızamıza kazımamış, yeterince dile getirmemiş ve çabuk unutmuşuz. Ancak bugün Batı kamuoyuna ve içimizdeki hainlere baktığımız zaman soykırım suçlamalarına maruz kalan ne tezattır ki, yine hep Türklerdir.

Ve yine ne tezattır ki; Türkiye Cumhuriyet Devleti olarak Srebrenica Boşnak Soykırımını bugüne kadar halen resmen tanımadık.

Türkiye Bosna Sancak Derneği ve Bakırköy Belediyesinin iş birliğinde 2 yıldır düzenlenen, “Uluslararası Srebrenica Boşnak Soykırımı Anma Koşusu”nun üçüncüsü 9 Temmuz 2023 Pazar günü gerçekleştiriliyor. Yapılacak koşuyla ilgili bugün bir basın toplantısı düzenleyen dernek yaptığı açıklamada:

Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı ile Rumeli Eğitim Vakfının da bu yıl proje ortağı olarak yer aldığı organizasyona sivil toplum örgütlerinin desteği artarak devam ediyor. Rumeli Balkan camiası başta olmak üzere, toplumumuzun duyarlı federasyon, dernek, vakıf, platform ve spor kulübü gibi kuruluşların sahip çıktığı bu etkinlik her geçen yıl büyüyor, geniş kitleleri bir araya getiriyor.

1992-1995 yılları arasında Bosna Hersek’te yaşanan katliam, soykırım ve insanlık suçlarının en acı neticelerinden biri olarak hafızalara kazınan “Srebrenica Boşnak Soykırımı”, 11 Temmuz 1995’de Ratko Mladiç komutasındaki çetnik ruhlu Sırp güçlerinin silahsız ve savunmasız 8 bin 372 Boşnağı katletmesiyle sonuçlandı. Srebrenica’da yaşananlar Uluslararası Adalet Divanı tarafından 2007’de ‘soykırım” olarak kabul edilirken, tarihe kapkara bir leke olarak geçen bu vahşet; Bosna Hersek’in Prijedor, Ahmiçi, Vişegrad ve Saraybosna gibi farklı şehirlerinde yaşanan katliamların, sistematik tecavüzlerin ve tüm insanlık suçlarının bir sembolü haline geldi.

Srebrenica Boşnak Soykırımı için düzenlenen anma etkinlikleri, dünya üzerinde insanlığa dair işlenen suçların unutturulmaması için bir farkındalık aracı oldu ve olmaya da devam ediyor. 1864 Kafkas sürgününden, 1993 Ruanda vahşetine kadar dünya tarihinin utanç abidelerini hatırlamak ve hatırlatmak zorundayız. Bir daha yaşanmaması, tarihin tekerrür etmemesi ve gelecek nesillere kirli bir miras bırakmamak adına…

9 Temmuz 2023 Pazar sabahı düzenlenecek 3. Srebrenica Boşnak Soykırımı Anma Koşusu, önceki yıllarda olduğu gibi Yeşilköy Balıkçılar Meydanından saat 09:00’da başlayarak, soykırımda yaşamını yitiren 8 bin 372 kurbanın anısına oluşturulan 8 bin 372 metrelik “saygı parkurunda” yapılacak. Katılımcılar sahil şeridi boyunca bu mesafeyi kat ettikten sonra koşu başladığı noktada sona erecek. Kaybedenin olmadığı etkinliğimizde, tüm katılımcılar madalya ile ödüllendirilirken, koşu öncesinde şapka, tişört ve çantadan oluşan sporcu kitleri dağıtılacak.

Koşunun, ülkemizdeki ve yurt dışındaki medya kuruluşları tarafından canlı olarak yayınlanabilmesi için organizasyonumuz dâhilinde “ortak yayın” hizmeti de sunulacaktır.

HABER : MURAT BAŞBAY

Bir yanıt yazın

× Bize Ulaşın!