GÜNDEM

SİZCE BAKIRKÖY DEPREME  DAYANIKLI  MI ?

Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası birçok il ve ilçe deprem riski olup olmadığını merak ediyor. İstanbul Bakırköy ilçesinde yaşayan ve fay hattını merak eden vatandaşlar ise araştırma yapmaya devam ediyor. İstanbul depremi için uyarıda bulunan uzmanlar ise ilçe ilçe risk haritalarını açıkladı. Peki, Bakırköy depreme dayanıklı mı, deprem bölgesi mi, fay hattı geçiyor mu?

Ülkemizin deprem bölgesinde bulunmasını bir kez daha Kahramanmaraş depremi ile acı bir şekilde hatırladık. Vatandaş ise önlem almak ve fay hattına olan yakınlığını öğrenmek için araştırma yapıyor.

BAKIRKÖY İLÇESİ GENEL BİLGİ

Bakırköy, İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan ilçelerden biridir. İstanbul’un batı yarısında, Çatalca Yarımadası üzerinde, Marmara Denizi’nin kuzeydoğu sahillerinde yer alır. 1926 yılında kurulan bu ilçe, 1992 yılında bugünkü sınırlarına ulaşmıştır.

Jeolog ve Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür, olası bir İstanbul depreminde minimum 500 bin kişinin ölümle burun buruna olduğunu belirterek “riskli” ilçeleri açıkladı.

Naci Görür, Anadolu Yakası’nın göreceli olarak depremden daha az etkileneceğini söyleyerek Avrupa Yakası’na dikkat çekti. Görür hangi İstanbul ilçelerinin deprem riskinin yüksek olduğunu şöyle açıkladı:

“Avrupa Yakası’nın depremden daha fazla etkilenecek yeri denize paralel aşağı yukarı 10 kilometre kalınlığında zondur.

Haliç’ten başlarsınız Silivri’ye kadar gidersiniz. Bakırköy, Zeytinburnu, Büyükçekmece, Küçükçekmece ve Silivri’ye gittiğiniz yerler… O şerit içerisindedir. Oralardaki depremin etkisini büyütecek nitelikte. Avcılar’da ise bir anlamda çürük bir zemin var. Deprem etkisini büyüten, heyelan yapmaya müsait, çökmeye müsait zeminler.”

İSTANBUL İLÇELERİ OLASI DEPREM RİSK RAPORU

“İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminleri İlçe Kitapçıkları”, ilçelere ait deprem tehlike analizlerini, kentsel üstyapı ve altyapı unsurlarının risk analizlerini sunmak amacıyla, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü (DEZİM) ile Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE), Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı iş birliği ile hazırlanan “İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi” (İBB-KRDAE, 2019) verileri ve sonuçları kullanılarak, 2020 yılında hazırlanmıştır. “İstanbul İli Olası Deprem Kayıp Tahminlerinin Güncellenmesi Projesi (2019)” kapsamında, İstanbul bina envanterinin deprem risk analizlerini gerçekleştirmek üzere sınıflandırılmasında üç parametre dikkate alınmıştır (dini, tarihi, akaryakıt istasyonu vb. gibi özellikli bina türü yapılar hariç olmak üzere)

Bir yanıt yazın

× Bize Ulaşın!