SİNDEF’TEN TÜRKELİ ZİYARETİ

İstanbul Sinop Dernekleri Federasyonu’na (SİNDEF) bağlı dernek başkanları ve yönetimi, Ayancık ilçesinde gerçekleştirilecek Anaokulu projesi temel atma töreni öncesinde Türkeli ilçesine ziyarette bulundular.


Ziyaret kapsamında, Türkeli Belediyesi tarafından düzenlenen kahvaltı programına, İstanbul Sinop Dernekleri Federasyonu’na (SİNDEF) bağlı Sinoplu derneklerin başkanları ve yönetiminden oluşan yaklaşık 400 kişi katıldı.
Programa, Türkeli Kaymakamı Mesut Ozan Yılmaz, Belediye Başkanı Veysel Şahin, AK Parti Türkeli İlçe Başkanı Turan Yıldırım ve AK Parti Türkeli İl Genel Meclisi Üyesi Bilal Öztürk katıldı.


Programın açılış konuşmasını SİNDEF Genel Başkanvekili Türkelili hemşehrimiz Oğuz Yıldırım yaptı.
Yıldırım, konuşmasında, Mevlana’nın sözünü hatırlatarak, ‘Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar bir arada yaşarlar. Bizler memleket aşkıyla aynı duyguyu paylaşıyoruz.’ dedi.
Türkeli Belediye Başkanı Veysel Şahin, yaptığı konuşmada, anaokulu projesi temel atma töreni öncesi Türkeli’ye teşrif eden tüm SİNDEF’e bağlı dernek başkanları ve yönetimine teşekkür etti.


Başkan Şahin, gurbetçilerin sadece düğün ve cenazelerde değil, her zaman tatillerinde tercih edebilecekleri bir ilçe olması için çalışmalarını hız kesmeden devam ettiklerini belirterek, “Gecemizi gündüzümüze katarak ve her şeyimizi ortaya koyarak, ilçemiz ve köylerimizi geliştirerek, yurtiçi ve yurtdışındaki gurbetçilerin tatillerinde ilçemizi tercih edip, aidiyet duygusunu geliştirmek için gayret edeceğiz.
Bu gerçekleştiği zaman birkaç yıl içinde sadece cenaze ve evlilik sebebiyle değil de, ‘Anne, baba biz memlekete gidelim, tatili orada geçirelim’ diyecekler.


Sizlerle beraber yapacağız. Dernekçilikte bunun en güzel örneklerinden olan, aidiyet duygusunu kaybetmeyen, bizim canımız, ciğerimiz, İstanbul’da herşeyimiz olan Oğuz Yıldırım kardeşime de teşekkür ediyorum. İstanbul’da bir şey yapacağımız zaman her zaman Oğuz kardeşimiz yanımızda, o yüzden gözümüz hiç arkada değil.” dedi.


Yılmaz: ‘Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük, biz çok daha güzel günler için sadece yaprak döktük’ Türkeli Kaymakamı Mesut Ozan Yılmaz, “Vakti zamanında çeşitli nedenlerle durduğu toprakları terk etmek zorunda kalmış, fakat doğduğu toprakları gönlünden hiçbir zaman terk edememiş, ziyaretine gelen, anılarını pekiştiren ve memleketini hiçbir zaman yalnız bırakmayan bu topluma hitap etmenin de mutluluğunu yaşıyorum.
Geçtiğimiz günlerde bir sel afeti yaşadık. Tüm Türkiye’den aradılar bizi fakat, günün sonunda en mutlu olduğumuz telefonlar Sinoplu gurbetçilerden geldi ve ‘Ben ne yapabilirim, nasıl yardım edebilirim, verdiğiniz göreve her zaman hazırım’ diyen vatandaşlarımızdı.
Biz bu selin yaralarını çok kısa sürede sardık. Çünkü biz mülki idare amirleri olarak bize memleketimizi sorduklarında biz nerede çalışırsak oralı olduğumuzu beyan ediyoruz.


Burada çalıştığımız sürece sizlerin dertlerinizle dertleneceğiz hemhâl olacağız bundan şüpheniz olmasın.
Sel afetinden sonra devletin tüm imkanlarıyla vatandaşlarımızın yanında olduk. İstanbul’da seli size soranlar olursa, ‘Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük, biz çok daha güzel günler için sadece yaprak döktük’ diye ‘Türkeli kaymakamımız dedi’ dersiniz.
Hepiniz tekrardan hoş geldiniz, şeref verdiniz.” dedi.


Sinop Dernekleri Federasyonu (SİNDEF) Genel Başkanı Hasan Dalkıran, yaptığı konuşmada, “Değerli arkadaşlar, tabi hava çok güzel, çok güzel bir sohbetle beraber iç içeyiz. Doğduğumuz topraklarda ve doyduğumuz topraklarda bugüne kadar yaşadığımız mücadelemizle bugünde kutsal bir iş yapmak için yollardayız.


11 Ağustos’ta yaşadığımız acı tablonun ardından afet bölgesine hizmet etmek için burada olmaktan çok mutluyuz. Tabi acıları geride bırakmak lazım, güzellikleri hep birlikte yaşamak lazım.


Çünkü gelecekte bu ülkemizde refahın, huzurun, mutluluğun gelecek nesillerimize sağlanması, hizmet etmekten geçer. Bundan dolayı bugün Ayancık ilçemizde SİNDEF anaokulunun temelini hep birlikte omuz omuza atacağız.
Aynı zamanda gelecek nesilimizin temelini atmış olacağız.


Bugün Sinop Dernekleri Federasyonu, İstanbul’da ve Türkiye’nin her ayrı ücra köşelerinde olmak kaydıyla bayrağımız en güzel şekilde dalgalanıyor. Tabi ki bu kurumu kuran başta kurucu başkanlarımız Nihat Önder ve Ramazan Ulu olmak kaydıyla emekçilere de ayrıyetten çok teşekkür ediyorum.
Eğer Sinop Dernekleri Federasyonu olmasaydı, şuanda belki bu masalarda birbirimizle hasbihal edemeyecektik.
Sinop Dernekleri Federasyonu olmasaydı İstanbul’da güçlü bir federasyon ortaya çıkaramayacaktık.


Belediye başkanımız bizim için tüm imkanını kullandı. Güler yüzü ve muhabbeti için hepimiz beraber mutlu oluyoruz.
Bizi yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Rabbim daha güzel hizmetleri yapmayı hepimize nasip etsin.” dedi.
Kahvaltı programının ardından ilçe çarşısı gezilerek, 15 Temmuz Şehitler Meydanında hatıra fotoğrafı çekildi. Türkeli Belediye Başkanı Veysel Şahin, Sinop Dernekleri Federasyonu (SİNDEF) Genel Başkanı Hasan Dalkıran’a günün anısına duvar saati hediye etti.
Türkeli ziyaretinin ardından SİNDEF dernek başkanları ve yönetimi, Ayancık ilçesine hareket etti.

Bir cevap yazın