SANAL KARTI BİLMİYORUZ

Pek çoğunuz sanal kart terimini daha önce duymuşsunuzdur. Özellikle internetten yapılan alışverişlerde tüketici lehine avantajlar sağlayan bir ürün. Sanal kartlar hakkında bilgi isteyen bir okuyucumuzun talebi üzerine sanal kart tanımına yer vermek istedik. Sanal kart, internet gibi nispeten güvensiz ortamlarda kredi kartı yerine kullanılmak için tasarlanmış bir karttır.

Sanal kartlar, bankanın kredi kartı sisteminde fiziksel bir kartmışcasına sanal olarak tanımlanırlar, fiziksel olarak mevcut değildirler (bazı bankalar kullanıcılara kolaylık olsun diye kartın kartondan yapılmış bir benzerini gönderirler). Diğer kredi kartları gibi bir kredi kartı numarasına, son kullanma tarihine ve limite sahiptirler. Sanal kredi kartı kullanmanın çeşitli avantajları vardır.

En büyük avantajı limitinizi istediğiniz gibi değiştirebilmenizdir. Sanal kart kullananlar genelde alışveriş yaptıktan sonra ya müşteri hizmetlerini arayarak ya da bankanın internet şubesinden limitlerini sıfırlarlar. Böylece kart numaranız çalınsa bile o karttan bilginiz dışında alışveriş yapılma riski ortadan kalkar. Diğer bir avantaj da bankaların sanal kartları ücretsiz sunmasıdır.

Sanal kredi kartı, fiziki olarak kredi kartının POS cihazından geçmesini gerektirmeyen işlemlerde (telefon/mail order ve internet işlemleri) kullanılır. Dolayısıyla sanal kartı restoranlarda, mağazalarda ve alışveriş merkezlerinde kullanmak mümkün değildir. Sanal kart alabilmek için genellikle ilgili bankaya ait bir kredi kartınız ve internet şubesi müşterisi olmanız gerekiyor. Bunlara sahipseniz hemen internet şubesine girip kolayca bir sanal kart oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın