YAZARLAR

ÖZEL HALK OTOBÜSLERİNİN İETT ÇATISI ALTINDA HİZMET VERMESİ…

İstanbul’da özel halk otobüslerinin İETT çatısı altında hizmet vermeye başlayacak olmasını önemli ve yararlı buluyorum. Hizmetin nasıl yerine getirileceğini ayrıntılı olarak bilemiyoruz. Anladığım kadarıyla, daha önce İETT denetim ve gözetiminde bağımsız olarak (Özel işletme anlayışıyla) hizmet veren halk otobüsleri, artık bir belediye otobüsü, bir kamu taşıtı gibi hizmet vermeye başlayacaklar.

Toplu taşıma gibi önemli bir kamu hizmetini yerine getiren halk otobüslerinin, temizlik ve sürücülerinin eğitimi başta olmak üzere, bir hizmet standartına kavuşturulması ve uygulama birliği sağlanmasını, İstanbul’umuz için çok önemli bulunmaktadır.

Bu açıdan, projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Bu kapsamda, trafik kurallarına ilk önce kamu taşıtları ve bunların sürücülerinin uyması gerektiği gerçeği ile, otobüslerin teknik bakım ve donanımları ile temizlik ve sürücülerinin davranış ve trafik eğitimleri mutlaka gözden geçirilmelidir. Belediye otobüs sürücülerinin trafik kurallarına uyması ve diğer sürücülere karşı saygılı davranmaları mutlaka sağlanmalıdır. “Kabadayı şoförlük” edalarından, sinyal vermeden kolu pencereden çıkarma uygulamalarından mutlaka vazgeçilmelidir.

Yeni uygulamanın İstanbul’umuz için hayırlı olmasını, toplu taşıma hizmetinin daha ekonomik ve kaliteli yerine getirilmesine katkı sağlamasını temenni ediyorum.

Emeği geçenleri bir kez daha tebrik ediyorum. Saygı ve sevgilerimle.29.11.2020

Levent Küçük

Genel Başkan

Tüketiciler Derneği/TÜDER

Bir yanıt yazın

× Bize Ulaşın!