GÜNDEMKÜLTÜR SANATSİYASET

KILIÇDAROĞLU SOKAK MÜZİSYENLERİNİN SORUNLARINI DİNLEDİ

CHP Kemal Kılıçdaroğlu ,Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi,CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu ile birlikte pandemi döneminde zor günler geçiren sokak müzisyenleri ile Yunus Emre Kültür Merkezimizde bir araya gelerek sorunlarını dinledi, çözüm yollarını sundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, pandemi sürecinde işlerini kaybeden sanatçılar, düğün ve sokak müzisyenleri ile Bakırköy’de bir araya geldi.


Çalışamadıkları için kira, doğalgaz, su gibi ihtiyaçlarını ödeyemediklerini dile getiren sanatçıların sorunlarını dinleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çözüm önerilerini anlattı.


CHP lideri Kılıçdaroğlu özetle şöyle konuştu:


Müzisyenlere, kendilerini eğlence sektörü olarak tanımlamamaları gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Siz sanatçısınız. Sanatçının aykırı bir yönü vardır, doğrudur. Sanatçı geleceği gören, ufku çizen kişidir. Sanatını icra eder. Zaman zaman medyada eğlence sektörü şöyle, böyle…

Kendinizi onun tamamen dışında tutun. İster sanatını sokakta, sinemada, düğün salonunda icra edin ama siz her alanda siz sanatınızı icra ediyorsunuz” dedi.


Anayasa’nın 64’üncü maddesine atıfta bulunan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
“Sanatın ve sanatçının korunması. Devlet, sanat faaliyetlerini ve sanatçıyı korur.

Sanat eserlerinin ve sanatçının korunmasını değerlendirilmesi, desteklenmesi ve sanat sevgisinin yayılması için gerekli tedbirleri alır.’ Alabilir değil, alır. Buna hukukta emredici hüküm denir. Devlet, ben almam, alabilirim diyemez. Almaz, sanatçıyı korumak zorunda.” 


Kılıçdaroğlu, fonu anımsatarak şöyle devam etti:


“Bir fonunuz var. Sizin eserlerinden ötürü o fona, Kültür Bakanlığı’na para gidiyor. 2017 yılı rakamı 320 milyon TL. Sizin yaptığınız sanat eserlerinden kesilen ve Kültür Bakanlığı’na aktarılan bir para. Paranın ana amacı ne? Sanatı ve sanatçıyı korumak. Yani bu Anayasa’nın gereğini yapmak. Bu paraya ne oldu?

 Bir sanat insanı kalkıp, ‘Arkadaş bizden kestiğiniz bu paraları nereye harcadınız’ diye niye sormuyor. Sizin paranız. Size ödenmesi gereken bir para. Bugün ödenmeyecek de ne zaman ödenecek.”


CHP lideri Kılıçdaroğlu, sanatçılara sık sık örgütlenmeleri ve birlik olmaları konusunda da önerisinde bulundu. Kılıçdaroğlu’na CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu eşlik etti. Buluşmaya sanatçıların meslek odaları da katıldı. 

Bir yanıt yazın