GÜNDEM

KAR BAKIRKÖY’DE PAZARCILARI DA ETKİLEDİ

İstanbul’da kar etkisini göstermeye devam ederken, pazarcı esnafı da kardan etkilendi. Tezgah açamayanlar oldu. Bazı ürünlerse don nedeniyle zarar gördü. Peki fiyatlar ne durumda? İşte İstanbul Bakırköy pazarında son durum.

İstanbul’da üç gündür devam eden yoğun kar yağışı semt pazarlarını olumsuz etkiledi.

İstanbul Bakırköy’de kurulan semt pazarında karın etkisi sebze fiyatlarına yansıdı. Pazar esnafı fiyat artışının nedenleri arasında hale az ürün gelmesi ve kamyonların pazar alanlarına ulaşamamasını gösterdi. Don oluşmasıyla sebze fiyatlarında geçen haftaya göre 1-2 liralık artış gösterdi. Meyve fiyatları ise geçen haftaya göre sabit kaldı.

Meyve değil sebze etkilendi

Pazarcı Rafet Ozan, kar yağışının meyve fiyatlarına çok etki etmediğine ve geçen haftayla neredeyse aynı fiyatlara mallarını sattıklarını söyledi. Ozan, “Ana yollarda herhangi bir sorun olmadığı için hale mal geliyor halden mal da alabiliyoruz. Meyve fiyatlarında pek fazla oynama olmaz ama yeşillikte karın yağmasıyla sıcaklığın düşmesinden dolayı oluşan don ile yeşillik fiyatlarında biraz oynama olabilir fakat meyve fiyatlarını pek etkilemedi. Sadece mandalinanın fiyatı 1 lira yükseldi bu da sezonunun bitmesinden dolayı yaşandı. Mandalina geçen hafta 7 liraydı bu hafta 8 liraya çıktı. Elma geçen hafta 6 liraydı bu hafta yine 6 lira. Portakal 8 liraydı bu hafta yine 8 lira. Muz10 liraydı yine 10 lira, çilek de aynı fiyatla devam ediyor 20 liradan satıyoruz. Kar meyve fiyatlarını pek etkilemedi. Havalar ısındıkça portakal ve elmanın fiyatları biraz daha düşer” dedi. 

İstanbul’da yaşanan yoğun kar yağışı nedeniyle hallerde yaşanan don olayının sebzeleri kötü etkilediğini ve fiyatlarda 1-2 liralık bir yükselmenin olduğunu belirten pazarcı Salih Ural, “Kardan dolayı yollarda buzlanma oldu. Bunun yüzünden halden kamyonlar çıkmakta zorlandı. Az da olsa mal bulabildik. İstanbul’da yaşanan kar yağışının dışında Ege Bölgesi’nde yaşanan yoğun yağmur yağışı nedeniyle sebzelerde çok fazla sorun yaşadık.  Mallarımızın çoğuna kardan dolayı don vurdu. Bu don olayı sebzelerimizi, pazarımızı ve fiyatları etkiledi. Sebze fiyatlarında çok olmasa da geçen haftaya göre 1-2 liralık yükselme oldu. Karın yoğun yağmasından ve hale malın eksik gelmesinden dolayı fiyatlarda yükselme oldu. Kıvırcık geçen hafta 4-5 lirayken bu hafta 6-7 liradan satıyoruz. Pırasa geçen hafta 3 lirayken bu hafta 5 lirayı gördü Ispanak 4 liradan 5 liraya yükseldi” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

× Bize Ulaşın!