İSTANBUL’DA ”İZLANDA KIŞI” BAŞLIYOR

Yurdun büyük bölümünde yoğun kar yağışı etkisini artırarak sürdürürken, İstanbul’un ise bugün itibariyle İzlanda alçak basınç sisteminin etkisi altına girmesi bekleniyor.

Tahminlere göre, sıcaklıklar hissedilir derecede düşerken, sabah saatleri itibariyle İstanbul’un büyük bölümünde kuvvetli yağmur, gece yarısı itibariyle de kentin tümünde kuvvetli kar yağışı bekleniyor. Sıcaklıklar devam eden günlerde de eksi derecelerde seyredecek. Haftasonu da etkili olması beklenen kar yağışının, önümüzdeki hafta ortasına kadar devam edeceği öngörülüyor. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da sosyal medyadan yaptığı açıklamada “21 Ocak Cuma günü ilimizde beklenen olumsuz hava koşulları nedeniyle; normal eğitim yapan okullarımızda 10.00, ikili eğitim yapan okullarımızda; sabahçılar 10.00, öğlenciler 14.00’ten sonra yarıyıl tatiline başlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Beyaz kâbus sürüyor

Gaziantep’te, son 54 yılın en etkili kar yağışı sonrası durma noktasına gelen hayat normale dönerken yaklaşık 3 bin kişinin kurtarıldığı Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyolu da ulaşıma açıldı. Vali Davut Gül, “Kar lastiği olmayan araçlarla seyahate çıkılmamasını özellikle istiyoruz” dedi. Araban ilçesinde sancısı tutan 23 yaşındaki hamile kadın ambulans helikopter ile Gaziantep’e sevk edildi. Bolu’da da üç gündür aralıksız süren kar yağışının durmasıyla TEM Otoyolu ve D-100 karayolunda trafik normale döndü. Meteoroloji’den alınan bilgiye göre, bu şiddetteki kar yağışının en son 1950 yılında görüldüğü belirtildi. Bitlis’te yoğun kar yağışı nedeniyle 332 köy, Diyarbakır’da 570 kırsal mahalle, Van’da ise bin 18 yerleşim yerine ulaşım sağlanamıyor.

KAYNAK: DHA-İHA

Bir cevap yazın