GÜNDEM

İSTANBUL’DA ESKİ APARTMANLAR 6 ŞUBAT DEPREMLERİ SONRASI BOŞ KALDI

İki aydan daha uzun bir süre önce ülkeyi vuran ve binlerce kişinin hayatını kaybettiği şiddetli sarsıntıların ardından, özellikle Türkiye’nin turizm ve ekonomi merkezi İstanbul’un çevre semtlerinde bulunanlar olmak üzere eski binalardaki birçok apartman, deprem korkusu nedeniyle boş kaldı. yaygın altyapı, tarımsal hasara neden olmanın yanı sıra.

Son iki aydır kiralık veya satılık eski binalar deprem endişesiyle kullanılmaz hale geldi. Dairelerini kiraya vermekte zorlanan bazı ev sahipleri kiraları indirse de binalar boş kaldı.

İstanbul’da fay hattına yakınlığıyla bilinen Bakırköy ve Zeytinburnu gibi kıyı semtlerindeki eski binalar en çok etkilenenler oldu. Ayrıca Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından çok sayıda sakinin evlerini boşalttığı kaydedildi.

30-40 yıldır ev kiralayan apartman sahipleri, ev kiralama sorunuyla karşı karşıya kaldı . Aynı zamanda Bakırköy ve Zeytinburnu semtlerinde sokaklarda söz konusu dairelere asılan “Kiralık” ve “Satılık” ilanlarında artış görüldü.

Bölgedeki emlakçılara göre, 6 Şubat depreminden sonra insanların endişeleri ve korkuları artarken, kira bedellerindeki yüzde 10’luk düşüşe rağmen binalara talep düştü.

Emlakçı Oğuzhan Okuklu, Bakırköy’de yeni yapılan binaların kira fiyatlarının yüksek olduğuna dikkat çekerek, “Eski binaların bir kısmı boş. Eski binalar şu anda tercih edilmiyor.”

Kiraların iki ay öncesine göre yüzde 10 azaldığını yineleyen Okuklu, 519 dolar (10 bin TL) olan kiranın 1.000 TL düşürüldüğünü kaydetti. Ancak, “eski binaları kiralamak çok zor” dedi.

Son depremlerle birlikte eski binalara olan talebin azaldığının altını çizen Okuklu, “İki aydır bekleyen (boş) evlerimiz var. İstanbul’da olası deprem haberleriyle insanlar panik havasında. Kahramanmaraş depremlerinin ardından insanlar evlerini terk etti. İstanbul’da eski binalar… Bakırköy’de hemen hemen her sokakta binaları boşaltanlar oldu.”

Uzmanlara göre, Zeytinburnu ve Bakırköy’ün yanı sıra Sirkeci ile Silivri arasında Avrupa kıyı şeridinde yer alan Florya, Küçükçekmece, Avcılar, Beylikdüzü ve Büyükçekmece ilçeleri fay hattına yakınlıkları nedeniyle daha riskli kabul ediliyor.

Bir yanıt yazın

× Bize Ulaşın!