İBB MECLİS ÜYESİ NADİR ATAMAN ‘’ARAÇ MUAYENESİNDE BÜYÜK VURGUN’’

İBB Meclisi’nin Bakırköy CHP’li Üyesi Nadir Ataman’ın gündeme getirdiği araç muayene rantına ilişkin yeni düzenleme geldi. Yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre geciken her ay için araç muayene bedeli yurt içi üretici fiyat endeksi oranında yeniden belirlenecek.

Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle gecikilen her ay için araç muayene bedelinin yüzde 5’i olarak hesaplanan gecikme bedeli, aylık yurt içi üretici fiyat endeksi oranında yeniden belirlenecek.
 

Yapılan açıklamaya göre, hesaplanan toplam gecikme bedeli, aylık yurt içi üretici fiyat endeksi oranlarına ve aracın muayeneye geliş tarihine göre değişiklik gösterebilecek.

Yeni düzenlemeye göre, araç muayenesini 1 yıl geciktirmiş bir otomobil sahibi, 205,08 TL gecikme cezası yerine yaklaşık 14,36 TL ödeyecek. 5 yıl muayeneye gelmeyen bir ticari aracın ödeyeceği gecikme bedeli ise 1.062,71 TL yerine 74,68 TL olacak.

BAKIRKÖY İBB CHP’Lİ MECLİS ÜYESİ GÜNDEME GETİRMİŞTİ

İBB Meclisi’nin CHP’li Üyesi Nadir Ataman geçtiğimiz günlerde araç sahiplerinin rutin aralıklarla TÜVTÜRK’e yaptırmak zorunda oldukları araç muayenelerinden elde edilen rantı gündeme getirmişti. 

Ataman, ”Araç muayene istasyonları özelleştirildiğinde, birçok kişi gibi biz de karşı çıktık. ‘Burada büyük rant var’ dedik.

Pandemi dolayısıyla muayeneyi geciktirdiğinizde fahiş fiyat alınıyor.

Örneğin muayeneyi bir yıl geciktirirseniz, 372 lira olan ücret 90 liralık egzoz ölçüm parasıyla birlikte 682 lira olarak tahsil ediliyor. Tam 204 lira gecikme faizi alınıyor.

Yani neredeyse 2 katı ücret tahsil ediliyor.

Bir bankaya gidip kredi çekseniz sizden yıllık yüzde 15.6 faiz alıyorlar. Burada ise yüzde 86 faiz uygulanıyor.

Böyle bir faiz tefecide bile yok.

Üstelik bir aracın muayenesi sadece 5 dakika sürüyor.

Yani yapılan işlemin dakikası 74 liraya geliyor ki; adeta bir soygun yaşanıyor. Bunun mutlaka önüne geçilmesi gerekiyor” diye konuşmuştu.

Bir cevap yazın