HERKESİN ELİNDE Bİ BİTCOİN

Merhabalar, bu yazımda ele almak istediğim konu 7’den 70’e hemen hemen herkesin diline pelesenk olan “bitcoin” olacak zira bu konudaki belirsizlik ve merak üst düzeyde. Bu yazıda okunması zor ve gereksiz derecede hava içeren tabirler kullanmadan mümkün mertebe basit bir anlatım yapacağım ve herhangi bir yatırım tavsiyesi vermeyeceğim. İyi okumalar dilerim.


Bitcoin, 2009 yılında “Satoshi Nakamoto” ismini kullanan ve gerçek kimliği henüz bilinmeyen biri tarafından deneysel amaçla çıkarılmıştır. Herhangi bir merkezi, bankası veya bağlı bulunduğu kurum olmayan bitcoin, herhangi bir üçüncü parti aracıya gerek duymaz. Bitcoin dijital tabanlı bir para birimidir (kripto para) ve somut bir madeni para olarak değil, dijital bazda var olan ve neredeyse soyut sayılan bir paradır.

Bugün Dolar ve Euro gibi para birimlerine alternatif olarak görülmektedir zira bazı ülkeler Kripto Paraları devlet bünyesinde kabul etmekte ve alıverişe açmaktadır. Bu bağlamda bitcoin, Dolar’a rakip olarak da görülmektedir.
Bitcoin üreticilerine “madenci” denilir ve bitcoin madenciliği ile kripto para birimi üretilir. Bu madencilik dijital olarak yapılmaktadır ve bunun için güçlü ekran kartlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Geçmişe kıyasla daha az bir kazanç çarkı olan Bitcoin madenciliği, Çin gibi bazı ülkelerde yasaklanmıştır.


Bitcoin’in alım-satım işlemleri ve kullanımı son derece basittir zira cep telefonu ve bilgisayar gibi dijital ürünlerde yer alan programlar sayesinde kolayca kullanılabilir. Dileyen kullanıcılar kendi sanal cüzdanlarında bu paraları saklayabilir, dileyenlerse borsa programları üzerinde tutabilir. Herhangi bir garantörlüğü olmasa da Bitcoin güvenli bir koruma yapısına sahiptir ve güvenilir borsalarda işlem yapıldığı taktirde herhangi bir güvenlik sorunu arz etmez. Her ne kadar son zamanlarda bazı dolandırıcılık olayları yaşansa da bu firmalar son derece yüzeysel kurumlardır ve tercih edilmeleri bir nevi de kullanıcı hatasıdır.


Bitcoin herhangi bir gerçek para birimi ile bağlantılı olmadığı için çökmesi mümkün değildir ve böylece hem ekonomik krizlerden uzak durur hem de enflasyon ve develüasyon gibi olaylardan etkilenmez. Öte yandan Bitcoin’in taşıması çok çok basittir zira bu sizin şifre korumalı borsa uygulamanızda taşınır ve online ödeme kolaylığı sayesinde çok rahat da bir kullanım sağlar.


Elbette ki Bitcoin’in bazı dezavantajları da vardır. Bunların ilki izinin sürülemez olmasıdır zira hiçbir borsa size sözleşme garantörlüğü sunmaz veya herhangi bir merkez bankası olmadığı için takip edilemez. Öte yandan bazen alım-satım işlemleri internet sunucularına bağlı olarak gecikebilir ve hatta aksayabilir. Ayrıca Bitcoin saklamak için mutlaka güvenilir hard-diskler ve “soğuk cüzdan”lar (sanal, güvenli cüzdan) kullanılmalıdır.

Bitcoin üzerinden yatırım yapabilmek için bazı belli başlı ilkeler vardır ve bu ilkelere uyulmadığı taktirde yatırmış olduğunuz tüm birikiminizi saniyeler içerisinde kaybetme riskine sahipsiniz. Buna karşın bu ilkelere uyarsanız da saniyeler içerisine para kazanabilir, kısa sürelerde çok çok büyük kazançlar elde edebilirsiniz.


⦁ Herhangi bir yatırım eğitimi almadan, yatırım işlemleri yapılmamalıdır.
⦁ Grafik eğitimleri ve grafik okuma donanımları alınmadan işlem yapılmamalıdır.
⦁ Başkalarının yorum ve önerileri ile hareket edilmemelidir.
⦁ Spekülasyon ve manipülasyonlar dikkate alınmamalıdır.
⦁ Proje ve altyapısı araştırılmamış hiçbir kripto para alınmamalıdır.
⦁ Düşüşlerde panik satışlar yapılarak zarara satış yapılmamalıdır.
⦁ Yükselişlerde grafik takip edilerek satış bölgesi kaçırılmamalıdır.
⦁ Yalnızca uluslararası düzeyde güvenilir borsalar tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın