GÜNDEM

DİKKAT İNŞAAT SEKTÖRÜNDE YENİ DÖNEM BAŞLADI

Yeni binalar için yenilenebilir enerji zorunluluğu 1 Ocak 2023 itibariyle başlıyor. Şartların yerine getirilmediği binalara ruhsat verilmeyecek.
Binalarda yenilenebilir enerji zorunluluğu 1 Ocak’ta başlıyor.
Düzenleme, Türkiye’nin beyan ettiği “2053 net sıfır emisyon binalar” hedefi kapsamında Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği değişikliği ile hazırlandı.


YÜZDE 5 YENİLENEBİLİR ENERJİ ŞARTI
Buna göre 1 Ocak 2023’ten itibaren, bir parseldeki toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük olan tüm binalar enerji performans sınıfı en az “B” olacak şekilde inşa edilecek.

Ayrıca bu binaların, kullandığı enerjinin en az yüzde 5’ini güneş enerjisi paneli, rüzgar enerjisi, ısı pompası gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılaması zorunlu olacak.


PENCERELERİN ISI YALITIM DEĞERLERİ İYİLEŞTİRİLECEK
Bu yapıların halen “C” olan asgari enerji performansının “B”ye çıkarılması ile ısı yalıtımında kullanılan yalıtım malzemesi kalınlıklarında da en az 2 santimetre artış olması gerekecek.
Bu kapsamda asgari ısı yalıtım malzemesi kalınlıkları İstanbul’da 5 santimetreden 7-8 santimetreye, Ankara’da ise 6 santimetreden 8-9 santimetreye çıkacak. Ayrıca pencerelerin ısı yalıtım değerleri iyileştirilecek.
Bu sayede binaların, ısıl konfor şartları bozulmadan ortalama yüzde 25 daha az enerji tüketmeleri sağlanacak.


ŞARTLARA UYMAYANA RUHSAT VERİLMEYECEK
Yapılan düzenleme gereği, 1 Ocak 2023’ten itibaren projeleri buna göre hazırlanmayan binalara ruhsat düzenlenemeyecek.


2025’TE ‘YÜZDE 10’ ZORUNLULUĞU GELECEK
1 Ocak 2025’ten itibaren 2 bin metrekare üzeri tüm binalara yaygınlaştırılması ve kullanılan enerjinin en az yüzde 10’unun yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlaması zorunluluğu da getirildi.


ENERJİ FATURASINDA YILLIK 10 MİLYAR LİRA DÜŞÜŞ
Yapıların 2023’ten sonra bu şartlara uygun inşa edilmesiyle Türkiye’nin enerji ithalatı faturasında yıllık 10 milyar lira düşüş sağlanması, 2025’ten itibaren ise yıllık düşüşün 15 milyar liraya ulaşması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

× Bize Ulaşın!