CUMARTESİ PAZAR ALANI DEVRİ BELEDİYE KOMİSYONUN’DAN GEÇMEDİ

İstanbul Umum Pazarcılar Esnaf Odası’na Cumartesi Pazarı alanını devir etmek isteyen Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’na ‘Hukuk Komisyon”u tarafından red. Bakırköy Belediyesi MHP Grup Başkanvekili Ahmet Altun’da red oyu verdi.

Bakırköy Belediyesi’nin ‘Ortak hizmet projesi’ adı altında, tüm masrafı pazarcı esnafının karşılayacağı kapalı pazar alanı ile ‘Pazar yeri kurma’ yetkisini 25 yıllığına İstanbul Umum Pazarcılar Esnaf Odası’na devir etme protokolü, Hukuk Komisyonunda’ edildi. Bakırköy Belediyesi MHP Meclis üyesi Ahmet Altun’da red oyu verdi.

Yaklaşık 2 saat geç başlayan meclis toplantısında, gündem maddelerinin son dakika geldiğini ve maddelerin okunmadan ‘Evet-Hayır’ diye geçtiğini, neye neden karar verildiğini bilmediklerini söyleyerek tepki gösteren Ak Parti grubunun ardından, kamuya ait yetkinin 25 yıllığına bir gruba verilmesini asla kabul etmeyerek konuyu mahkemeye taşımaya hazırlanan MHP Grubunun önerisiyle, Başkanlığını Cem Özbey’in yaptığı Hukuk Komisyonu tarafından ‘Ret’ edilen rapor okundu.

Hukuk Komisyonu raporunda, “Pazar yerlerinin yenilenmesi hakkındaki başkanlık teklifi olarak meclise gelen protokol taslağı komisyonumuzca oy birliği ile uygun görülmemiştir” denildi.

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nun Ortak Hizmet Projesi’ adı altında, Pazarcılar Odası ile birlikte tüm masrafını pazarcı esnafının karşılayacağı kapalı pazar alanı ile ‘Pazar yeri kurma’ yetkisini 25 yıllığına Pazarcılar Odası’na devir etmek için hazırladığı protokol, geçtiğimiz ay hukuk komisyonuna gönderilmişti.

Hazırlanan protokolün hukuka uygun olmadığı baştan beri tartışılırken, kaç pazar tahtasının olacağı, BYUAŞ tarafından yapılacak tahta satışlarından elde edilen gelirinin nasıl kullanılacağı, semtin farklı sokaklarına geçici pazar alanılarının kurulacağı, kaldırılan Zuhuratbaba Pazarı’nın yeniden aynı yerine kurulması, haftanın 3 günü pazar diğer 4 günü ise otopark olarak kullanılacak pazar alanına yapılacak kafeteryalar, otopark, oto yıkama ve tuvaletler gibi ticari alanlarının 25 yıllığına İstanbul Umum Pazarcılar Esnaf Odası’na verilmesi protokolü, Hukuk Komisyonu’nun ‘RET’ kararı ile böylece rafa kaldırıldı.

Bir cevap yazın