BAŞKAN BÜLENT KERİMOĞLU “GREVİ BİTİRMEYE HAZIRIZ”

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu Meclis Gündeminde Açıkladı: “Grevi bitirmeye hazırız”, “Emekçi Personelimize Müjde”, “Kara Kış Fonu Meclisten Geçti”…

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu Kasım Ayı Meclis Toplantısında bir dizi açıklamalarda bulundu. Başkan Kerimoğlu Meclise hitaben yaptığı konuşmasında Sosyal Belediyecilik adına Türkiye’deki diğer belediyelere örnek olacak ölçüde çalışmalara imza attıklarını vurgulayarak: “Bakırköy Belediyesi olarak her yıl yaklaşık 1000 öğrenciye burs, 1500 aileye ayni ve nakdi, çocukları askerde olan mağdur ailelere destek, her gün ihtiyaç sahibi ailelere 3000 kap sıcak yemek, Bakırköy’de bulunan yardım sever Sivil Toplum Kuruluşlarıyla ihtiyaç sahibi ailelere gerek nakdi yardım gerekse askıda fatura yöntemi ile Sosyal Belediyecilik hizmetlerimiz pandemi dönemi dâhil hiç aksatmadan yerine getiriyoruz.” dedi.

Grevi Bitirmeye Hazırız

Başkan Bülent Kerimoğlu konuşmasına şöyle devam etti:
Belediyemiz tüm bu faaliyetlerini eksiksiz, tamı tamına ve hiçbir koşulda aksatmadan yerine getirirken biliyorsunuz ki Belediyenin gündeminde şuan devam eden işçi grevi var. Süreci sizlere açıklarken öncelikle belirteceğimiz konu şu: Hakkımızda söylenenlerin aksine toplu sözleşmeye yönelik yüzde sıfır gibi bir teklifimiz kesinlikle yoktur. Böyle bir teklif ne hayatın akışına, ne yönetim anlayışımıza, ne de siyasi görüşümüze uymamaktadır. 2019-2021 yıllarını kapsayacak toplu iş sözleşmesi, Belediyemizde üyesi bulunan 2 farklı sendikanın, yetkili sendika olma yönündeki mücadelelerinin adli bir davaya dönüşmesi sonucu imzalanamamıştır.

2021 yılının sonunda mahkeme süreci tamamlanıp Belediye-İş sendikası yetkili sendika olarak toplu iş sözleşmesi imzalamaya hak kazandıktan sonra yönetimimiz derhal masaya oturmuş ama sendika yönetiminin geçmiş 2 yılı imzalamak istemesi, geçmiş döneme belediyeyi doğal olarak ta Bakırköy Halkını borçlu çıkartması kabul edilebilir bir teklif olmadığı için anlaşma sağlanamamıştır. Belediye yönetimi olarak hayır dediğimiz konu: işçiye zam yapmak değil, geriye dönük sözleşme imzalamaya yönelik hayali bir beklentiyedir. Kaldı ki aylık net geliri 13-14 bin lirayı bulan işçilerin hesap sorması gereken yer Bakırköy Belediyesi değil, emekçileri 280 dolarla açlık sınırının altında çalışmaya mahkûm eden AKP Genel Merkez Binasının önüdür.

Emekçi Personelimize Müjde

Bakırköy Belediyesinde 2 binin üzerinde çalışan bulunmaktadır. Grevde bulunan işçiler ise yaklaşık olarak 150 kişidir. İftiharla söylüyorum ve buradan kendilerine bir kez daha teşekkür ediyorum; çöp toplama hizmetlerinde, asfalt bakım onarım hizmetlerinde, park bahçe hizmetlerinde, sağlık hizmetlerinde, kreş, yurt ve kültür sanat hizmetlerinde hiçbir aksama yoktur. Bunu sağlayan ise, grevde olamayan yaklaşık 2000 emekçi personelimizin işinin başında olmasıdır. Bakırköy Belediyesi’nde özveriyle çalışmaya devam eden, sendikal problemleri nedeniyle Toplu İş Sözleşmesi imzalayamadığımız 696 sayılı KHK’lı personelimiz için üstümüze düşeni yerine getireceğimizin müjdemizi veriyoruz. KHK’lı personelimize 2022 Ocak ayından geçerli olmak üzere toplu iş sözleşmeleri bulunmamasına rağmen yüzde 10’un üzerinde zam yapacağız.

Kara Kış Fonu Meclisten Geçti

Ayrıca, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun öncülüğünde başlatılan “Kara Kış Fonu” fonu çağrısını da hemen gündemimize alarak harekete geçtik. Bir yandan kuraklık, bir yandan pandemi süreci, bir yandan da ekonomik koşullar nedeniyle büyük zorluklar çeken yurttaşlarımızın kış aylarını huzur içinde geçirmeleri için hazırladığımız “Kara Kış Fonu”nun bütçesini Belediye Meclisimizden geçirerek kullanıma hazır hale getirdik.

Bir cevap yazın