KÜLTÜR SANAT

BASAD VE BAKIRKÖY BELEDİYESİNDEN BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK SERGİSİ

Yeşilköy Sanat Evi ve Kent Müzesi’nde yer alan sergide, Atatürk’ün öğrenci ve öğretmenlerle çekilmiş fotoğrafları ve yayınlar yer alıyor.
Bakırköy Belediyesi ve Bakırköylü Sanatçılar Derneği (BASAD), Öğretmenler Günü’nde, Yeşilköy Sanat Evi ve Kent Müzesi’nde “Başöğretmen Atatürk” konulu fotoğraf ve yayın sergisi açtı.
Tarihçi-yazar İlhan Gülek’in hazırladığı sergide, Atatürk’ün yurt gezileri sırasında öğrenci ve öğretmenlerle çekilmiş fotoğrafları ve “başöğretmen” konulu yayınlar yer alıyor.


Sergide Atatürk’ün öğrencilerle sınıfta olan fotografları temaya uygun olarak çoğunlukta.
Gülek, serginin hazırlanma sürecini şöyle anlatıyor: “İşaret fişeği, Atatürk’ün ‘Benim asıl kişiliğim öğretmenliğimdir; ben milletimin öğretmeniyim… Eğer cumhur reisi olmasam, Maarif Vekilliği’ni almak isterdim…’ sözüdür. Çünkü ben bir öğretmenim, O da başöğretmen.
Atatürk bu söyleminde çok samimi ve çok içtendi. Bunu Harf Devrimi’nden sonra açtırdığı Millet Mektepleri’nde yaptığı öğretmenlikte kanıtladı.”
“Atatürk bize demokrasiyi, kadın haklarına saygıyı, ulusal egemenliği ve çağdaşlığı öğretti” diyen Gülek, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu nedenle onun için hazırladığımız sergiye ‘Başöğretmen’ adını verdik. Önce Atatürk’ün 100 kadar fotoğrafını derledik. Bunlardan 50 tanesini 50×70 boyutunda bastırdık ve sergiye hazırladık.”

Bir yanıt yazın

× Bize Ulaşın!