GÜNDEM

BAKIRKÖY’ÜN GLOBAL GENÇ GİRİŞİMCİLER ESTONYA’DA

Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Avrupa Birliği Erasmus+ Yaratıcılık için Stratejik Ortaklıklar hibesi ‘Global Genç Girişimciler ‘ isimli projesi kapsamında İspanya, Hollanda, Birleşik Krallık, Portekiz, Makedonya, Gaziantep ve İstanbul’dan iki delege ve beş öğrenciden oluşan ekip ‘Öğrenci Eğitimi’ etkinliği için Estonya’nın Tallinn şehrinde bir araya geldi.


Gençlerin, yenilikçi iş fikirleri geliştirerek kendi şirketlerini kurmaya teşvik eden proje kapsamında Tallinn Audentes Lisesin’de bir araya gelen gençler, ülke tanıtımlarının ardından asansör konuşması tekniği ile, hazırlamış oldukları iş fikirlerini mümkün olduğunca hızlı bir şekilde (ortalama 30-45 sn) katılımcılara aktardılar.


Tallinn Teknik Üniversitesi’nde robotik atölyesine katılan öğrenci ve öğretmenler, Tallinn İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesin’de Avrupa Girişimcilik Yeterlilik Modeli ve Girişimcilik Fikirleri seminerinin ardından, bir işletmenin gelir kaynağı, hedef kitlesi ve maliyet yapısı gibi konulara açıklık getiren ve aynı zamanda kâr planını anlatan mantık modeli olan ‘Kanvas İş Planı’ çerçevesinde iş fikirlerini geliştirerek, jüri üyeleri ve diğer takımlara sunumlarını yaptılar. Global sorunlara çözüm sunan sosyal girişimci takımlarından birinin geliştirdiği ‘Sağlık Güvencesi’ konulu iş fikri birincilik ödülü aldı.


Ayrıca, organik mantar ve ekstresinden üretilmiş gıda takviyesi satışı yapan Scandic Organic (https://www.scandicorganic.com/en/home/) şirketi, farklı konularda uzaktan eğitim veren Edumus Start up şirketi ( https://global.edumus.org/ ) ziyaret edilerek iş fikirlerini geliştirme konusunda bilgi alındı.
Bunun yanında, öğrenci ve öğretmenler, Tallinn Maritime Müzesinde Estonya tarihini ve kültürünü anlatan uygulamalı bir atölyeye de katıldı.
Yenilikçi İş Fikirleri El Kitabı ve Girişimcilik kutu oyunu ürününün hazırlandığı projenin kapanış toplantısı Portekiz’in Funchal şehrinde Ocak 2023’te gerçekleşecek.

Bir cevap yazın