GÜNDEM

BAKIRKÖYLÜ’LER SARAÇHANEDEN İBB MECLİSİNE SESİMİZİ DUY DEDİ

Bakırköy’deki kentsel dönüşümde yaşanan sorunların giderilmesi için İBB önünde toplanan Bakırköylüler, ‘Bakırköy ölüme terk edilemez!’ sloganı attı, +1 kat imar talebinde bulundu.
BAKIRKÖY’de yaşanan kentsel dönüşüm sorununu aşmak için Bakırköy Kentsel dönüşüm Platformu adı altında birleşen Bakırköylüler, “+1 kat talebiyle” İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin Saraçhanede bulunan binası önünde eylem yaptı. Eyleme Vatan Partisi Bakırköy İlçe Başkanlığı, Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, Bakırköy Belediyesi Meclis Üyeleri, Bakırköy Mahalle temsilcileri ve pek çok sivil toplum kuruluşu destek verdi.

Eylemde Kahramanmaraş depremlerinde hayatına kaybeden vatandaşlarımız, şehitlerimiz ve ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk anısına bir dakikalık say duruşu yapıldı, ardından İstiklal Marşı okundu.

Bakırköylülerin “Deprem kapıda, seçime az kaldı!”, “Yıllar geçti, sabrımız kalmadı!”, “+1 kat hakkımız gasbedilemez!”, “Bakırköy ölüme terk edilemez!” sloganlarının ardından Bakırköy Kentsel Dönüşüm Platformu Başkanını Feyza Özbir, Bakırköylülerin taleplerini sıraladı.

Özbir, büyük İstanbul depreminin yakın olduğunu, bunun için Bakırköy’de tıkanan kentsel dönüşümün önünün açılması gerektiğini söyledi. İBB Meclisi’nde çoğunluğu bulunan AK Parti grubuna seslendi, 20 yıldır Bakırköylülerin beklediği +1 Kat talebini yineledi.
Vatan Partisi, Bakırköylünün kentsel dönüşüm sorununa en başından beri destek veriyor. Vatan Partisi İşçi Sendika Bürosu Yöneticisi Süleyman Doğan, Kerimoğlu ile ayak üstü sohbet etti. Doğan, bu zamana kadar tüm belediye başkanlarının kendilerini yalnız bıraktığını ancak eyleme gelmelerinin çok anlamlı olduğunu söyledi.
Feyza Özbir, şu ifadeleri kullandı:

‘4 MİLYON İNSANIMIZIN HAYATI TEHLİKE ALTINDA’
“Kahramanmaraş’ı unutma, İstanbul’u hatırla! Çünkü beklenen Büyük İstanbul Depremi, riskli yapı stoku ve 16 milyonluk nüfusuyla, maalesef Kahramanmaraş felaketinden kat kat daha ağır bir felakete dönüşmeye aday… Bu aynı zamanda bir milli güvenlik sorunu. En az 4 milyon insanın hayatı tehlike altında ve 1999 depremlerinden bu yana kaybedilen 24 yıla bağlı olarak, artık zaman kalmadı, uzatmaları oynuyoruz.

‘DAR GELİRLİ EVİNİ NASIL YENİLEYECEK’
“Bakırköy’ün yıllardır yılan hikâyesine dönüşen İmar Planı sorunu neden hâlâ çözülemiyor? Nüfusun yaklaşık yüzde 65’i, emekli ve dar gelirli ailelerden oluşan Bakırköy’de, müteahhide verecek ilave bir imar hakkına ihtiyaç varken, çözümü kim engelliyor?

Son 2,5 yılda 5 kat artan inşaat maliyetleri dolayısıyla, devlet desteği olmadan sorunun çözülebilmesi mümkün değil. Bir konut maliyetinin ortalama 1,5 milyon TL, asgari ücretin 8 bin 500 TL ve en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL olduğu düşünüldüğünde, bir evi ve bir emekli maaşı olan insanlar, binalarını nasıl yenileyecek?

“2019 yılı itibarıyla parsel bazlı +1 kat imar artışı çalışmaları başlatılmıştır. 7 Kasım 2019 tarihinde; Osmaniye, Kartaltepe, Zuhuratbaba, Yenimahalle, Sakızağacı, Cevizlik ve Zeytinlik Mahallelerini kapsayan Merkez 7 Mahalle için parsel bazlı +1 kat imar artışı ön gören, 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Plan Notu çalışması, Bakırköy Belediye Meclisi’nden oy birliği ile geçirilmiş, konuyla ilgili halktan çok sayıda imza toplanarak kamuoyu baskısı yaratılmış, ancak ilgili plan notu, 13 Şubat 2020’de, İBB Meclisi’ndeki AK Parti çoğunluğu tarafından reddedilmiştir.”

AK PARTİ RET ETTİ
“AK Parti çoğunluğu tarafından komisyonda 17 ay bekletildikten sonra, son anda değiştirilerek İBB Meclisi’nin onayına sunulmuş ve sadece CHP’nin Bakırköylü Belediye Meclis Üyelerinin ret oyuna karşı, İBB Meclisi’ndeki dört siyasi parti grubunun teamülen aldıkları grup kararına istinaden, 24 Kasım 2022 tarihinde, tadilen oy çokluğu ile onaylanmıştır.
+1 KAT İMAR ARTIŞI MÜMKÜNDÜR’
“Merkez 7 Mahallenin nüfusu 2003’te, 143 bin kişiye göre planlanmıştır. Mevcut nüfus ise yaklaşık 109 bin kişidir. Bakırköy’de nüfus yoğunluğu artmamıştır. Yani, parsel bazlı +1 kat imar artışı teknik olarak mümkündür. Başka ilçelere, teknik açıdan verilemiyor diye, Bakırköy’ün henüz kullanmadığı kanuni bir hakkı teslim etmemek, Bakırköy açısından çok büyük bir adaletsizliktir.

‘ÖLÜME TERKETMEYE KİMSENİN HAKKI YOK’
“2019’dan bu yana geçen son 4 yılda, Bakırköy’de pek çok bina yenilenebilirdi.

Bakırköy merkez 7 mahalleye, 2003’te tanınan ve teknik altyapısı ispatlanan, kanuni +1 kat imar hakkını yıllardır vermeyerek ve diğer dört mahallenin planlarını bekleterek, Bakırköylüleri ölüme terk etmeye hiç kimsenin hakkı yok!”
+1 KAT İMARI VERİN BİZE GÖLGE ETMEYİN’
Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu, İBB önünden Bakırköylülere destek verdi. Burada bir konuşma yapan Kerimoğlu, seçimler öncesi AK Parti’nin +2 kat vaat ettiğini ancak şu anda + 1 katın bile vatandaşa çok görüldüğünü aktardı. Kerimoğlu şu ifadeleri kullandı: “Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adayı yerel seçimler öncesi yetmez iki kat vadinde bulundu. Aradan, 5 yıl geçti defalarca Büyükşehir Belediyesi’ne başvuru yaptık sonuç alamadık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığına defalarca başvuru yaptık, sonuç alamadık. Bakırköy halkının beklentisi sadece +1 kat. Bunu verin, biz sorunumuzu kendimiz çözelim.

Adalet ve Kalkınma Partisi, MHP ve CHP meclis üyelerinin oy birliğiyle bir plan yaptık. Büyükşehir belediyesine gönderdik. Ne yazık ki oy birliğiyle göndermiş olduğumuz planlar Adalet ve Kalkınma Partili meclis üyelerinin çoğunlukta olduğu meclis tarafından reddedildi.

Yılgınlığa düşmedik, küskünlüğe düşmedik. Büyük protesto eylemlerine girişmedik. Ve maalesef geldiğimiz notada atılmış olumlu yönde bir adım yok. Bakırköylünün +1 kat imarını verin bize gölge etmeyin.”

Bir yanıt yazın

× Bize Ulaşın!