BAKIRKÖY İMAR PLANI ONAYI İÇİN İBB’ YE SESİNİ DUYURDU

Bakırköy Kentsel Dönüşüm Dayanışma Platformu öncülüğünde Bakırköylüler Cumhuriyet Meydanında toplanarak Bakırköy Belediyesinin tahsis etmiş olduğu otobüs ile İBB Meclis Toplantısının yapıldığı Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri Merkezine gidildi. Çok sayıda Bakırköylü’nün katıldığı etkinliğe Zuhuratbaba Muhatrı Mustafa Aykut İncesaraç ve Yenimahalle Muhatarı Nihat Şahin’de şahsen katılarak Bakırköyün sesi oldu.

İBB Meclis Toplantısına katılmak üzere gelen İYİ Parti Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kıdık aracını durdurarak Bakırköylülere destek açıklamasında bulundu.

Bakırköy Kentsel Dönüşüm Dayanışma Platformu sözcüsü Feyza Özbir bir basın açıklaması yaparak Depremin siyaset üstü bir konu olduğunu, Bakırköy’ün merkez 7 mahallesi için hazırlanan, 1/5000 ölçekli revizyon nazım imar planının komisyona sevk edildiği bilgisini aldık. Şimdi komisyondan geçip İBB Meclisinde onaylanmasını bekliyoruz.

Bakırköylülerin uzun zamandır beklediği, +1 kat imar artışını da içeren modellerin, Bakırköy’ün merkez 7 mahallesi için gerek nüfus yoğunluğu, gerekse ulaşım sistemleri ve altyapı açısından mümkün olduğu belirterek halkın can güvenliğinden daha acil hiçbir konunun olmadığını belirtti.

BASIN AÇIKLAMASI METNİ

BAKIRKÖY, İBB MECLİSİNDEN PLAN ONAYI BEKLİYOR!

Kaybedecek Zaman Yok! Deprem, Siyaset Üstü bir Konu.

İBB Şehir Planlama Müdürlüğü tarafından, Bakırköy’ün merkez 7 mahallesi için hazırlanan, 1/5000 ölçekli revizyon nazım imar planının, onay için İBB Meclisi’ne sevk edilmesi sebebiyle bugün buradayız.

Öncelikle, İBB Şehir Planlama Müdürlüğü’nün, katılımcı plancılık çerçevesinde organize ettiği halk toplantıları ve anketler sayesinde, bizlerin de talep, görüş ve önerilerini alarak yaptığı plan çalışmasından dolayı kendilerine teşekkür ederiz.

Bölgesel planlama kapsamında, 3 farklı bölgeye ayrılan ve her bölgenin mevcut dokusu dikkate alınarak, yapı stokunun yenilenmesi ve ulaşım sisteminin iyileştirilmesi için önerilen modelleri; Muhtarlarımız, Siyasi Parti İlçe Başkanlıkları, Bakırköy Kent Konseyi ve Sivil Toplum Kuruluşları ile yaptığımız toplantılarda değerlendirdik. Bakırköylülerin uzun zamandır beklediği, +1 kat imar artışını da içeren modellerin, Bakırköy’ün merkez 7
mahallesi için gerek nüfus yoğunluğu, gerekse ulaşım sistemleri ve altyapı açısından mümkün olduğunun ispatlanması, hepimizi umutlandırdı.
Nüfusunun büyük bir kısmı, dar gelirli, emekli ailelerden oluşan Bakırköy’de, bugüne kadar dönüşümü tamamlanan riskli binaların oranı sadece %12 olup; imar artışı, finansal destek ve garantörlük sağlanmadığı takdirde, dönüşümün hızlanarak, insanların can güvenliğinin sağlanması mümkün gözükmüyor.

Giderek yaklaşan Büyük İstanbul Depremine rağmen, ilçemizde, imar planı netleşmediği için kentsel dönüşüm sorunu kilitlenmiş durumda. Riskli binaları sebebiyle karot aldırıp kiraya çıkmak zorunda kalanlar, belirsizlik sebebiyle müteahhitlerle anlaşamayanlar, +1 kat imar artışı umuduyla bekletilen inşaatlar, ekonomik imkânsızlıklar yüzünden riskli binalarda yaşamak zorunda olan, eli kolu bağlı insanlar…

Özetle, Bakırköylüler mağdur! Hepimiz endişe içindeyiz. Gündüz 1 milyonu aşan nüfusu dolayısıyla, çok sayıda insanın hayatı tehlike altında.
1999 Depremlerinden bu yana geçen 22 yıllık süreçte, riskli yapı stokunda yeterli iyileştirmelerin yapılamaması sebebiyle, tam bir Seferberlik halinde bile, İstanbul çapında en az 15-20 yıla ihtiyaç olduğu vurgulanıyor. Ancak uzmanlar, beklenen büyük depremin artık çok yaklaştığı konusunda kamuoyunu uyarmaya devam ediyor.

Tüm bunlar dikkate alındığında, Bakırköy’ün; Osmaniye, Kartaltepe, Zuhuratbaba, Yenimahalle, Sakızağacı, Cevizlik ve Zeytinlik’i kapsayan, merkez 7 mahallesi için İBB Şehir Planlama Müdürlüğü tarafından hazırlanan revizyon nazım imar planının, İBB Meclisi’nden bir an önce geçmesini talep ediyor ve bu anlamda tüm İBB Meclis Üyelerini yanımızda olmaya davet ediyoruz.


Halkın can güvenliğinden daha acil hiçbir konu olamaz. Deprem yakın, mahallemde yaşamak hakkım!
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bakırköy Kentsel Dönüşüm Dayanışma Platformu
www.bakirkoykentseldonusum.org

Bir cevap yazın