GÜNDEM

BAĞIMSIZ MİLLETVEKİLİ  ADAYLARI  ADINA FEHMİ ÖZTÜRK ANKARA’DA BASIN  AÇIKLAMASI YAPTI

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimleri için Türkiye’nin farklı illerinden Bağımsız Milletvekili Adayı olan adaylar Ankara’da basın açıklaması düzenledi.

Ankara Ulus’ta kurucu meclis önünde düzenlenen basın açıklamasına,İstanbul 3. Bölge Bağımsız Milletvekili adayı Fehmi Öztürk, İstanbul 3. Bölge Bağımsız Milletvekili adayı Dr. Derya Akdemir, Eskişehir Bağımsız Aday Güray Kocabaş,
Kahramanmaraş Bağımsız Aday Turan Orak ve İstanbul 2. Bölge Bağımsız Adayı Serkan Kantaş katıldı.


Milletvekili Adayı Fehmi Öztürk, bağımsız adayların oy pusulalarında adlarının küçük harf ile yazıldığını, halkın tercih edemez durumda olduğunu işaret etti.
Bağımsız Milletvekili adaylarına adına burada basına açıklamalarda bulunan Fehmi Öztürk ; gelinen noktada bağımsız milletvekili adaylarının temsilde adalet yapılmadığı konusunda fikir birliği olmadığını dile getirdi. Demokrasi adına utanç verici bir durum yaşandığının altını çizen Fehmi Öztürk, içinde bulundukları durumu şikayet ederek basın ile paylaşmaya geldiklerini söyledi. 

“YAŞADIĞIMIZ DURUMU PAYLAŞIYORUZ”
Fehmi Öztürk konuşmasının devamında; “Burada temel hak ve özgürlüklerimizle ilgili sizlere çok önemli açıklamalar yapacağız.
Türkiye’de malum 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan seçimde siyasi partilerin dışında 151 bağımsız milletvekili adayı adaylığını koydu ancak gelinen noktada temel hak ve özgürlüklerimiz noktasında bütün bağımsız milletvekili arkadaşlarımızın temsilinde adalet içerisinde bir seçim yapılmadığı konusunda fikir birliği oluşturduk ve bizlere oy veren vatandaşlarımızın haklarını savunma adına ulu önder Atatürk’e kurucu önderimize Türk demokrasisini ve Türk yargısını içinde bulunduğu duruma düşürenleri şikayet etmeye ve sizlerle bunu paylaşmaya geldik.

Bugün çok anlamlı bir gün 19 Mayıs 1919 Gençlik ve Spor Bayramı ulu önder Atatürk’ün ve gençliğimize hediye ettiği bu bayram gününde maalesef Türkiye’nin siyasilerinin el birliğiyle Türk demokrasisini getirdikleri noktayı sizlerle paylaşıyoruz. Size anlatacağımız birinci olay biz bu durumu yüksek seçim kurulu önüne gittik bütün yanımdaki bağımsız milletvekili adayı arkadaşlarımla birlikte ancak orada ne yazıktır ki medya mensupları olduğu halde bizlere sizlerle ilgili yaşanılan demokratik süreçteki haksızlıkları paylaşmamıza izin vermediler adeta bizi oradan  kapı dışarı etiler ve yüksek seçim kurulu bileşenleri etrafında da bizlerin açıklama yapamayacağını ifade ettiler bizde bu memleketin devletin vatandaşları olarak ve devlet adına çıktığımız bu  bağımsız milletvekilliği yolunda orada ki görevlilerle herhangi bir sorun yasamadan geldik.

 Ulu önder Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde kurucu meclisin önünde sizlerle yaşadığımız bu durumu paylaşıyoruz bu durum Türk demokrasisi adına utanç verici bir durumdur. Türkiye de bağımsız milletvekillerini yok sayıldığı adeta siyasi partiler tarafında sandığa gömüldüğü bir durumdur bunları Türk halkı, Türk gençliği, Türk milleti bilme hakkı vardır.”ifadelerine yer verdi.


“88 BİN OY GEÇERSİZ SAYILDI”


Vatandaşlardan oylarına sahip çıkmalarını isteyen Fehmi Öztürk; “3.bölgede 88 bin oyun geçersiz sayıldığını, bağımsız adayların oylarının kendi kullandıkları sandıklarda bile uygun sayılmadığını ve en acısı parlamentonun yüzde 5 den fazlasını oluşturacak bir bölgede 2 milletvekilliği kadrosunu etkileyecek bu durumun da yüksek seçim kurulu tarafından değerlendirilmeden bizim bütün başvurularımızın adeta yok saydıkları ve yüksek seçim kurulunun bir an önce halk iradesinin temsili noktasına getirilmesinin biz bu devletin milletin aydınlarından entelektüellerinden basınından ve vatandaşlarından bekliyoruz oyunuza sahip çıkın.” Diye konuştu.

Bir yanıt yazın

× Bize Ulaşın!